NODA North West District 7 Awards & Dinner 2020

DISTRICT 7 NODA NOMINATIONS AND WINNERS FOR SEASON 2019

BEST POSTER.
Saddleworth Musical Society - Fiddler On The Roof.

BEST PROGRAMME GOLD CLASS
Mossley AODS - Sleeping Beauty The Musical.

BEST PROGRAMME DIAMOND CLASS
North Manchester AODS - STAGES
BEST PROGRAMME DIAMOND CLASS (Youth) 
North Stars Theatre Co - Bugsy Malone.

BEST PROGRAMME PLATINUM CLASS
Heywood AODS - The Addams Family.
BEST PROGRAMME PLATINUM CLASS (Youth)
Heywood AODS - Hey Kids Bugsy Malone.

BEST SUPPORTING FEMALE IN A DRAMA
Molwyn Ashley/Miss Bourne - Ghost Train - Crompton SS.
Katherine Farrow/ Suzanne - Once Upon a Time In Wigan - Mossley AODS. WINNER

BEST SUPPORTING MALE IN A DRAMA 
Andy Hoyle/Buddy Baker - Come Blow Your Horn - Crompton SS.
Ian Perks/ Mr. Baker - Come Blow Your Horn - Crompton SS.
Alex Farkas/ Dennis Dobbs - A Bunch of Amateurs - Crompton SS.
Deanne Dixon-Foster/Danny - Once Upon a Time In Wigan - Mossley AODS.
Andy Hoyle/Fred - A Christmas Carol - Crompton SS - WINNER

BEST SUPPORTING FEMALE IN A MUSICAL
Lisa Kay/Mrs. Corney - Oliver! - Romiley OS.
Jordanne Woodward/Fairy Willow - Sleeping Beauty The Musical - Mossley AODS - WINNER
Rachael Booth/Fairy Tulip - Sleeping Beauty The Musical - Mossley AODS.
Sarah Howarth/Wednesday Addams.   The Addams Family - Heywood AODS.
Felicity Pretsell/Georgie - The Full Monty - Mossley AODS.

BEST SUPPORTING MALE IN A MUSICAL 
Liam Dodd/Lucas - The Addams Family - Heywood AODS.
Ben Vaughan/Bill Sykes - Oliver! - Romiley OS.
Ben Drane/Malcolm - The Full Monty - Mossley AODS - WINNER
Ian Bennett/Dave - The Full Monty - Mossley AODS.
Kit Phillips/Rod - Avenue Q - Hyde MS.

BEST SUPPORTING FEMALE IN A YOUTH PRODUCTION 
Live Reid/Tallulah - Bugsy Malone - North Stars Theatre Co
Jess Haslam/Emily Dobbs - Elf The Musical JR - The Drama Dept - WINNER
Freya Allison/Fizzy - Bugsy Malone - Heywood AODS-Hey Kids
Abby Beardsley/Carol - Our Day Out - Mossley AODS(Next Gen)

BEST SUPPORTING MALE IN A YOUTH PRODUCTION 
George Denton/Fat Sam - Bugsy Malone - North Stars Theatre Co - WINNER
George Devlin/Reilly - Our Day Out - Mossley AODS(Next Gen)
Alex Lythe/Walter Hobbs - Elf The Musical JR - The Drama Dept.

BEST COMEDY FEMALE YOUTH PERFORMANCE 
Daisy Parton/O’Dreary - Bugsy Malone - Heywood AODS(Hey Kids) - WINNER
Evie McCoy/O’Dreary - Bugsy Malone - North Stars Theatre Co
Jess Corps/Miss.Hannigan - Annie jr - The Drama Dept.

BEST COMEDY MALE YOUTH PERFORMANCE 
Daniel Eccles/Santa - Elf The Musical JR - The Drama Dept. WINNER
Callum Grogan/Captain Smolsky - Bugsy Malone - Heywood AODS(Hey Kids)

BEST FEMALE COMEDY PERFORMANCE 
Amy Gilmore/Alice Tinker - The Vicar of Dibley - S.H.A.D.E.S.
Hilary Edgerton/Assam Aggie Baba - Ali Baba and the Four Tea Thieves - St. Chad’s Allstars.
Bethany Heywood/Christmas Eve - Avenue Q - Hyde MS - WINNER

BEST MALE COMEDY PERFORMANCE 
Martin Taylor/Owen Newitt - The Vicar of Dibley - S.H.A.D.E.S.
Nathan Simpson/Hugo Horton - The Vicar of Dibley - S.H.A.D.E.S.
Andrew Davis/Fester The Jester - Snow White and the Seven Dwarfs - All Saints(Elton) - WINNER
Andrew Kirk/Vizier - Aladdin - S.H.A.D.E.S.
Nathan Simpson/PC Leggit - Aladdin - S.H.A.D.E.S.

BEST FEMALE YOUTH PERFORMER IN AN ADULT PRODUCTION 
Holly Mayhughes/Pugsley - The Addams Family - Heywood AODS.
Marie Williamson/Cheshire Cat - Into Wonderland - H’All Things Drama - WINNER

BEST MALE YOUTH PERFORMER IN AN ADULT PRODUCTION 
Alfie Hall/Oliver - Oliver! - Romiley OS.
Max Fletcher/Nathan - The Full Monty - Mossley AODS.
Kieran Lever/Skarp - Sleeping Beauty The Musical - Mossley AODS - WINNER
Adrian Middleton/March Hare - Into Wonderland - H’All Things Drama

LEADING FEMALE IN A DRAMA 
Ruth Wild/Julia Price - Ghost Train - Crompton SS - WINNER
Alison Bowers/Dorothy Nettle - A Bunch of Amateurs. - Crompton SS
Kira Richardson/Maxine. - Once Upon a Time In Wigan - Mossley AODS
Kelly Parker/Geraldine Granger - The Vicar of Dibley - S.H.A.D.E.S.

LEADING MALE IN A DRAMA 
Colin Smith/Ebenezer Scrooge - A Christmas Carol - Crompton SS - WINNER
Frank Williams/Eugene - Once Upon A Time In Wigan - Mossley AODS
John Hoyle/Alan Baker - Come Blow Your Horn - Crompton SS
Kevin Whalen/Teddy Deakin - Ghost Train - Crompton SS
Ian Perks/Jefferson Steel - A Bunch of Amateurs - Crompton SS

BEST LEADING FEMALE IN A YOUTH PRODUCTION 
Niamh Buckley/Blousey Brown - Bugsy Malone - North Stars Theatre Co - WINNER
Heidi Winn/Annie. - Annie jr - The Drama Dept 
Lauren Pickles/Jovie - Elf The Musical JR - The Drama Dept
Elena Burrows/Mrs. Kay - Our Day Out - Mossley AODS(Next Gen)

BEST LEADING MALE IN A YOUTH PRODUCTION 
Kieran Mitchell/Bugsy Malone - Bugsy Malone - North Stars Theatre Co
Seb Green/Buddy - Elf The Musical JR - The Drama Dept - WINNER
Daniel Eccles/Rooster. - Annie jr - The Drama Dept 
Oliver Barlow/Bugsy Malone - Bugsy Malone - Heywood AODS-Hey Kids
Kit Fullman/Mr. Briggs - Our Day Out - Mossley AODS(Next Gen)

LEADING FEMALE IN A MUSICAL 
Hannah Goodwin/Princess Aurora - Sleeping Beauty The Musical - Mossley AODS
Leanne Wharf/Helisent.     Sleeping Beauty The Musical - Mossley AODS
Shelley Roberts/Morticia Addams. - The Addams Family. - Heywood AODS - WINNER
Janet Marshall/Rosebud - Ruddigore - Woodhouses Church AOS.
Helena Francis/Kate Monster - Avenue Q - Hyde Ms

LEADING MALE IN A MUSICAL 
Ian Ball/Tevye - Fiddler On The Roof - Saddleworth MS - WINNER
Samuel Reid/Prince Perrault - Sleeping Beauty The Musical - Mossley AODS
Gary Jones McCaw/Fagin - Oliver! - Romiley OS
Blair Smith/Princeton - Avenue Q - Hyde MS
John Weetman/Gomez - The Addams Family - Heywood AODS 
Adrian Davison/Sir Ruthven Murgatroyd - Ruddigore - Woodhouses Church AOS

BEST STAGING OF A YOUTH PRODUCTION 
North Stars Theatre Company - Bugsy Malone
Heywood AODS -Hey Kids. - Bugsy Malone - WINNER
The Drama Dept - Annie jr 
The Drama Dept - Elf The Musical JR 

BEST STAGING 
Crompton SS - Come Blow Your Horn
Heywood AODS - The Addams Family
Romiley OS - Oliver!
Mossley AODS - The Full Monty
Mossley AODS. - Sleeping Beauty The Musical - WINNER

YOUTH MUSICAL DIRECTOR 
Alasdair Gordon - Bugsy Malone - Heywood AODS-Hey Kids - WINNER
Jess Sanchez & Gary Jones McCaw - Elf The Musical JR - The Drama Dept 
Darcey McCoy - Bugsy Malone - North Stars Theatre Co

BEST MUSICAL DIRECTION
Claire Sweeney - Oliver! - Romiley OS
Peter Wakefield - Fiddler On The Roof - Saddleworth Ms
David Abendstern - The Addams Family - Heywood AODS
John Barry - Sleeping Beauty The Musical - Mossley AODS.
Simon Pickup - Avenue Q - Hyde Ms - WINNER

BEST DIRECTION OF A YOUTH PRODUCTION 
Joanne Marshall - Bugsy Malone - Heywood AODS-Hey Kids
Michael Jones McCaw - Elf The Musical JR - The Drama Dept 
Linzi McCoy & Darcey McCoy - Bugsy Malone - North Stars Theatre Co - WINNER

DIRECTION OF A DRAMA 
Catherine Sharp - Come  Blow Your Horn - Crompton SS
Steve Bennett - A Christmas Carol - Crompton SS - WINNER
Lee Brennan - Once Upon A Time In Wigan - Mossley AODS
Sue Stephenson - A Bunch of Amateurs - Crompton SS
Janice Greenwood - Ghost Train - Crompton SS
Virginia Williamson - Into Wonderland - H’All Things Drama 

BEST DIRECTOR OF A MUSICAL 
Jo Weetman - The Addams Family - Heywood AODS
Michael Jones McCaw - Oliver! - Romiley OS - WINNER
John Wood - Full Monty - Mossley AODS
Pam Bailey - Ruddigore - Woodhouses Church AOS
Andy Milthorpe - The Pirates of Penzance 

BEST YOUTH ENSEMBLE
Mossley AODS( Next Gen) - Our Day Out - WINNER
North Stars Theatre Co - Bugsy Malone
Heywood AODS-Hey Kids - Bugsy Malone
The Drama Dept. - Annie jr 
The Drama Dept - Elf The Musical JR 

BEST ENSEMBLE 
Romiley OS - Oliver!
Heywood AODS - The Addams Family
Saddleworth MS - Fiddler On The Roof
Mossley AODS - (The Ravens) Sleeping Beauty The Musical - WINNER
Woodhouses Church AOS - Ruddigore 
St. Chad’s Allstars - Ali Baba and the Four Tea Thieves
H’All Things Drama - Into Wonderland 
All Saints (Elton) - The Pirates of Penzance 
S.H.A.D.E.S. - Aladdin
Mossley AODS - The Full Monty

BEST YOUTH CHOREOGRAPHER 
Tracy Harper - Elf The Musical JR - The Drama Dept - WINNER
Tracy Harper - Annie jr - The Drama Dept 
Rebecca Flemming - Bugsy Malone

BEST CHOREOGRAPHER 
Jane Wood - The Full Monty - Mossley AODS
Katie Fry. - The Addams Family - Heywood AODS 
Emma Kelly & Kaireen McDonald - Sleeping Beauty The Musical - Mossley AODS
Tracy Harper. - Oliver! - Romiley OS - WINNER

BEST DRAMA
Once Upon A Time In Wigan - Mossley AODS
A Bunch of Amateurs - Crompton SS
The Vicar of Dibley - S.H.A.D.E.S
Into Wonderland - H’All Things Drama
Come Blow Your Horn - Crompton SS
A Christmas Carol. - Crompton SS - WINNER
Ghost Train - Crompton SS

BEST GILBERT AND SULLIVAN PRODUCTION 
Ruddigore. - Woodhouses Church AOS - WINNER
The Pirates of Penzance - All Saints (Elton)

BEST CONCERT/REVUE
Broadway and Beyond - North Stars Theatre Co
Christmas Showcase 2019 - North Stars Theatre Co - WINNER
Christmas Concert - Saddleworth MS

BEST PANTOMIME 
Aladdin - S.H.A.D.E.S. - WINNER
Snow White and the Seven Dwarfs - All Saints (Elton)
Ali Baba and the Four Tea Thieves - St. Chad’s All Stars

BEST YOUTH PRODUCTION 
Bugsy Malone - North Stars Theatre Co
Bugsy Malone - Heywood AODS-Hey Kids
Elf The Musical JR. - The Drama Dept - WINNER
Annie jr - The Drama Dept 
Our Day Out - Mossley AODS(Next Gen)

BEST MUSICAL 
Fiddler On The Roof - Saddleworth MS
The Full Monty - Mossley AODS 
Avenue Q - Hyde MS
Oliver!  - Romiley OS - WINNER
The Addams Family - Heywood AODS 
Sleeping Beauty The Musical - Mossley AODS 


AWARDS UNIQUE TO DISTRICT 7
These winners are only for District 7 and do not go forward to Regionals in May

THE COMMUNITY AWARD
H’All Things Drama.

THE TECHNICAL AWARD 
St Chad’s Allstars.

THE OOPS AWARD
Charlotte Crawley - All Saints(Elton)

THE UNSUNG HERO
Martin Ogden.