NODA North West District 11 Awards and Dinner 2020

 

Congratulations to all the winners of the NODA North West District 11 Awards 2020. The winners as listed below, are from productions which took place in 2019. They were presented at the now annual Dinner & Awards which was held at the Abbey House Hotel, Barrow-in-Furness on Friday 21st February 2020

Best Poster - Barrow Operatic and Dramatic Society - Chitty Chitty Bang Bang

Best Programme (Diamond Class) - CAST Theatre Company - Nativity, The Musical

Best Programme (Platinum Class) - Abbey Musical Society - Jesus Christ Superstar

Best Poster for a Youth Production - Walney Junior Amateur Operatic Society - High School Musical

Best Youth Programme (Diamond Class) - A590 Theatre Group - Footloose

Best Youth Programme (Platinum Class) - Walney Junior Amateur Operatic Society - High School Musical

Best Supporting Male in a Youth Musical - Kyan Jones - Footloose

Best Supporting Female in a Youth Musical - Faye Hill - Snow White

Best Male Comedy Performance in a Youth Production - Arron Warby - Footloose

Best Female Comedy Performance in a Youth Production - Grace Callaghan - High School Musical

Best Male Youth Performer in an Adult Production - Clay Caldwell - Hairspray

Best Female Youth Performer in an Adult Production - Megan Bradley - 9 to 5

Best Staging of a Youth Production - Walney Junior Amateur Operatic Society - High School Musical

Best Youth Ensemble - Grange and District Amateur Operatic Society -  Snow White

Best Youth Choreographer - Zak Phillips-Yates/ Charlotte Cooper - High School Musical

Best Youth Musical Direction - Ian Bird - High School Musical

Best Direction of a Youth Production - Jean Malkin/Mick Malkin - Snow White

Best Leading Male in a Youth Musical - Callum Woodall - Footloose

Best Leading Female in a Youth Musical - Caitlin McIntosh - High School Musical

Best Youth Production - Walney Junior Amateur Operatic Society - High School Musical

Best Supporting Male in a Musical  - Steve Johnson - The Wind in the Willows

Best Supporting Female in a Musical - Bronte Tranter - Chicago

Best Male Comedy Performance - Karl Roe - The Wedding Singer

Best Female Comedy Performance - Laura Thompson - 9 to 5

Best Staging - Abbey Musical Society - Jesus Christ Superstar

Best Choreography - Sarah Powell - Jesus Christ Superstar

Best Musical Direction - Ciara Preston - Chicago

Best Director - Chris Isherwood - The Wedding Singer

Best Leading Male in a Musical - Josh Utting - Jesus Christ Superstar

Best Leading Female in a Musical - Sarah Carrick - 9 to 5

Best Ensemble - Mother/Daughter Combinations - Hairspray

Best Pantomime - Silverdale Village Players - Hansel and Gretel

Best Concert/Revue - Garstang Musical Productions - Seasons of Life

Best Gilbert and Sullivan - Hornby Occasionals - The Pirates of Penzance

Best Drama - Silverdale Village Players - Tower Block

Best Musical - Barrow Operatic and Dramatic Society - 9 to 5

Special Achievement Award - Hannah Godden - Staveley Amateur Operatic Society