Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

NODA North West District 11 Awards and Dinner 2019

Congratulations to all the winners of the NODA North West District 11 Awards 2019. The winners as listed below, are from productions which took place in 2018. They were presented at the now annual Dinner & Awards which was held at the Abbey House Hotel, Barrow-in-Furness on Friday 1st February 2019.

Youth Awards 

Best Supporting Male in a Youth Musical - Oliver Banks

Best Supporting Female in a Youth Musical -Amelia Knox

Best Male Youth Comedy Performance -Tobias Wright

Best Female Youth Comedy Performance - Alice Payne

Best Male Youth Performer in an Adult Production - Brandon Hunter

Best Female Youth Performer in an Adult Production - Edie Gilgun-May

Best Staging of a Youth Production – Oliver, Walney Juniors

Best Youth Choreography – Sue Lloyd Roberts

Best Youth Musical Direction – Ian Bird

Best Leading Male in a Youth Musical – Isaac Oakes

Best Leading Female in a Youth Musical – Dara Kitchen

Best Direction of a Youth Production – Paul Jones

Best Youth Ensemble – A Midsummer Nights Dream, Silverdale Village Players

Best Youth Production – Oliver, Walney Juniors

 

Adult Awards 

Best Supporting mae in a Drama - Steve Dobson

Best Supporting Male in a Musical – Samual Wicks

Best Supporting Female in a Musical – Chloe Flores

Best Male Comedy Performance – Simon Yaxley

Best Female Comedy Performance – Jess Turton

Best Staging – Blackadder, Garstang Theatre Group

Best Choreography – Sally McKimm

Best Musical Direction – Angela Potter

Best Leading Male in a Drama - Gary Cross

Best Leading Female in a Drama - Caitlin Bibby

Best Leading Male in a Musical - Anthony Collins

Best Leading Female in a Musical – Susie Romaniuk

Best Direction of a Drama - Steve Dobson

Best Direction of a Musical - Graham Barker

Special Achievement Award - Joyce Warrington, MADOS

Best Ensemble – Spamalot, Morcombe Warblers.

Best Pantomime – Jack & The Beanstalk, Ulverston Panto Society

Best Concert/Revue – Only Remembered, Garstang Musical Productions

Best G & S Production – The Sorcerer, Hornby Occasionals

Best Drama - Blackadder Goes Forth, Garstang Theatre Group

Best Musical – LADOS