NODA North West District 10 Awards

Congratulations to all the winners of the NODA North West District 10 Awards 2020-22. The winners as listed below, are from productions which took place in 2020 through to the end of 2021. 

Adult Awards - District 10 of NODA North West

Best Male Comedy Performance
Tony McGee - Lord Farquaad - Shrek The Musical - Workington AOS

Best Female Comedy Performance
Zoe McSorley - Inga - Young Frankenstein - Maryport AODS

Best Pantomime Villain
Sarah Deans - Carabosse - Sleeping Beauty - Workingston ADAMS

Best Pantomime Dame
Eric Finlay - Queen Caroline - Sleeping Beauty - Workington ADAMS

Best Supporting Male In A Musical
Andrew White - Donkey - Shrek The Musical - Workington AOS

Best Supporting Female In A Musical
Scarlett Todhunter - Dorothy - Thoroughly Modern Millie - Whitehaven Theatre Group

Best Staging
Scrooge - Maryport AODS

Best Ensemble
Shrek The Musical - Workington AOS

Best Leading Female In a Drama
Rachel Simpson - Ward Sister - Stand and Deliver - Whitehaven Theatre Group

Best Leading Male In a Musical
Andrew McMinn - Danny Zuko - Grease - Workington ADAMS

Best Leading Female In a Musical
Philippa Hawley - Princess Fiona - Shrek The Musical - Workington AOS

Best Musical Director
Mark Hazzard - Grease - Workington ADAMS

Best Pantomime
Sleeping Beauty - Workington ADAMS

Best Drama
Stand and Deliver - Whitehaven Theatre Group

Best Musical
Young Frankenstein - Maryport AODS

 

 

Youth Awards - District 10 of NODA North West

Best Male Comedy Performance In A Youth Production
Max McAllister - Agatha Trunchbull - Matilda Jr - Maryports AODS

Best Female Comedy Performance In A Youth Production
Sophie Richardson - Carlotta - Phantom of the Opera - StagedRight Productions

Best Supporting Male In A Youth Musical
Jack Melloin - Khashoggi - We Will Rock You - Whitehaven Theatre of Youth

Best Staging Of A Youth Production
Phantom of the Opera - StagedRight Productions

Best Youth Ensemble
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - Workington ADAMS Next Gen

Best Male Youth Performance In An Adult Production
Jake Phizaklea - Oliver - Oliver! - Gosforth ADS

Best Leading Male In A Youth Musical
Luke Thompson - Phantom - Phantom of the Opera - StagedRight Productions

Best Leading Female In A Youth Musical
Beth Smith - Christine - Phantom of the Opera - StagedRight Productions

Best Musical Director Of A Youth Musical
Alison Bedford - - Phantom of the Opera - StagedRight Productions

Best Youth Musical
Phantom of the Opera - StagedRight Productions