Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

NODA North West District 1 Awards and Gala Dinner 2015

Congratulations to all the winners of the NODA North West District 1 Awards 2015. The winners as listed below, are from productions which took place in 2014. They were presented at the annual Gala Dinner which was held at The Palace Hotel, Manchester on Saturday 31st Janurary 2015.

 

Best Poster 

Puss In Boots – The Margs

Sweeney Todd – UMMTS

**Yours, Anne – Jewish Theatre Company**  

 

Best Programme (Basic Class)

Stepping Out – Sale & Altrincham Musical Theatre

**Sweeney Todd – UMMTS**

HMS Pinafore – Bollington Light Opera

 

Best Programme (Standard Class) 

Hot Mikado – Sale & Altrincham Musical Theatre

Me & My Girl – Romiley Operatic Society

**The King & I – JS80**

The Witches of Eastwick – Macclesfield Majestics

Yours, Anne – Jewish Theatre Company

 

Best Programme (Deluxe Class)

**42nd Street – Stockport OS**

Grease – New Mills AODS

Our House – All Saints Musical Productions

South Pacific – Urmston Musical Theatre

 

YOUTH CATEGORIES:

Best Comedy Performance in a Youth Production

**Jordan Pendleton – Jack Scott – High School Musical – MyUK Hub # 1**

Rebecca Gill – Carlotta – Phantom of the Opera – PADOS Youth

 

Best Supporting Role in a Youth Production

Danielle Whittaker – Beggar Woman – Sweeney Todd – MyUK Hub # 2

**Emily Clarke – Ms. Darbus – High School Musical – MyUK Hub # 1**

Erin Jagger – Madame Giry – Phantom of the Opera – PADOS Youth

Joseph Morgan – Coach Bolton – High School Musical – MyUK Hub # 1

 

Best Actor in a Youth Production

**Chris Wagstaff – The Phantom – Phantom of the Opera – PADOS Youth**

Jordan Pendleton – The Phantom – Phantom Of The Opera - MyUK Hub # 1

Josh Kime – Sweeney Todd – Sweeney Todd – MyUK Hub # 2

Mike Gardiner – Troy Bolton – High School Musical – MyUK Hub # 1

 

Best Actress in a Youth Production

**Emily Jones – Christine – Phantom of the Opera – MyUK Hub # 1**

Nelly Tomlinson – Mrs. Lovett – Sweeney Todd – MyUK Hub # 2

Shnice Rickman – Gabriella Montez – High School Musical – MyUK Hub # 1

Sophie Rush – Christine – Phantom of the Opera – PADOS Youth 

 

Best Male Youth Performance In An Adult Production

**Daniel Farley – Louis Leonowens – The King & I – JS80**

Jack Hay – Bernard Fuller – Celebration – Woodford Players  

Jack Whittle – Anthony – Sweeney Todd – PADOS

  

Best Female Youth Performance In An Adult Production

**Amy McDonough – Rizzo – Grease – New Mills AODS**

Chloe Radford – Baby June – Gypsy – Altrincham Garrick

Megan Collier – Snow White – Snow White – Urmston Musical Theatre

 

Best Choreographer for a Youth Production

Emma Harris – Sing! – Urmston Juniors

**Benedict Hurley & Matthew Rawcliffe – High School Musical – MyUK Hub # 1**

 

Best Musical Director for a Youth Production

**Ed Nurse – Sing! – Urmston Juniors**

Kimberly Holden – Phantom of the Opera – MyUK Hub # 1

Kimberly Holden – Sweeney Todd – MyUK Hub # 2

Steven Sandiford – Phantom of the Opera – PADOS Youth

 

Best Director for a Youth Production

**Dan Jarvis – High School Musical – MyUK Hub # 1**

Emma Harris – Sing! – Urmston Juniors

Timothy Platt – Phantom of the Opera – PADOS Youth

 

Best Youth Production

High School Musical – MyUK # 1

Sing! – Urmston Juniors

**Sweeney Todd – MyUK # 2**

Phantom of the Opera – PADOS Youth  

 

ADULT CATEGORIES:

Best Male Comedy Performance

Barry Spencer & Scott Ransome – Clowns – The 39 Steps – Altrincham Garrick

Brian Tickle – Detective Sergeant Porterhouse – Run For Your Wife – Altrincham Garrick

Chris Addington – Emmo – Our House – All Saints Musical Productions

Derek Stuart-Cole – Gertrude – Dick Whittington – Sale Nomads

Nick Angus – Ko Ko – Hot Mikado – Sale & Altrincham Musical Theatre

**Paul Hancox – Bill Snibson – Me & My Girl – Romiley Operatic Society** 

Paul Shortt - Sir Joseph – HMS Pinafore – Bollington Light Opera

Bill Cross – Bernard – The Little Grimley’s – Woodford Players 

 

Best Female Comedy Performance

Cathryn Yates – Jan – Grease – New Mills AODS

Christine Perry – Moppet – Curtain Up On Murder – Canterbury Players

Jenny Hollinshead – Boyka – Eurobeat – Sale NOMADS

Jenny McIntyre – Amy – Company – UMMTS 

Rachel Barrington – Vera – Stepping Out – Sale & Altrincham Musical Theatre

Sandra O’Nions  – Prue – Volunteers – PADOS

**Stephanie Niland – Tessie Tura – Gypsy – Altrincham Garrick**

 

Best Supporting Male in a Drama

Andrew Higson – Sir Humphrey – Yes, Prime Minister – Altrincham Garrick

Ashley Ball – Harry Hardcastle – Love On The Dole – Altrincham Garrick

**Bob Etherington – Geoffrey – Stepping Out – Sale & Altrincham Musical Theatre**

Jeff Harpin – Eddie – Blood Brothers – Sale NOMADS

Jonathan Coupe – Martin – Curtain Up On Murder – Canterbury Players

Mike Leigh – One Round – The Ladykillers – Altrincham Garrick

Mike Shaw – Stanley Gardner – Run For Your Wife – Altrincham Garrick

 

Best Supporting Female in a Drama

Beverley Stuart-Cole – Claire Sutton – Yes, Prime Minister – Altrincham Garrick

Pat Helicon – May – Celebration – Woodford Players

Rachel Isbister – Caroline Bingley – Pride and Prejudice – Altrincham Garrick

Wendy Schweiger  – Maxine  – Stepping Out – Sale & Altrincham Musical Theatre 

**Grainne Wiggan – Mrs Lyons – Blood Brothers – Sale Nomads**

 

Best Supporting Male in a Musical

Ian Whitfield – Sergeant Meryll – Yeoman Of The Guard – Poynton G&S

Ivor Farley – The Kralahome – The King & I – JS80

Nick Ward – Kenickie – Grease – New Mills AODS

Peter Rigney – Tobias – Sweeney Todd – PADOS

Rob Haslam – Dad – Our House – All Saints Musical Productions

Jeff Harpin – The Mikado – Hot Mikado – Sale & Altrincham Musical Theatre

**Josh Mosiuk – Riff – West Side Story – Altrincham Garrick** 

Joe Dickens – Pirelli – Sweeney Todd – UMMTS

Joseph Morgan – Peter  – Yours, Anne – Jewish Theatre Company

 

Best Supporting Female in a Musical

Joy Siddall – Maria – Me & My Girl – Romiley Operatic Society

Laura Chandler – Anita – West Side Story – Altrincham Garrick

Jacqui Moreland – Jane – Witches Of Eastwick – Macclesfield Majestics

Jeannette Wood – Dame Carruthers – Yeoman Of The Guard – Poynton G&S

Jennifer Simmons – Margot Frank – Yours, Anne – Jewish Theatre Company

**Jess Ewart – Joanne – Company – UMMTS**

Lucy Page – Dorothy Brock – 42nd Street – Stockport OS

Maria Gooch – Katisha – Hot Mikado – Sale & Altrincham Musical Theatre

Megan-Hollie Robertson – Louise – Gypsy – Altrincham Garrick

 

Best Staging

And Then There Were None – Altrincham Garrick 

**Eurobeat – Sale NOMADS** 

Gypsy – Altrincham Garrick 

Snow White – Urmston Musical Theatre 

South Pacific – Urmston Musical Theatre 

Sweeney Todd – UMMTS 

 

Best Concert / Revue

Empty Chairs – The Margs

**Gotta Swing, Again – PADOS**

Musicality – Macclesfield Majestics

Showstoppers – East Cheshire Musical Theatre

That’s Entertainment – Salford Musical Theatre

 

Best G&S Production

HMS Pinafore – Bollington Light Opera

**Hot Mikado – Sale & Altrincham Musical Theatre**

Yeoman Of The Guard – Poynton G&S

 

Best Panto 

Aladdin – Altrincham Garrick

Crock Of Gold – PADOS

Dick Whittington – Sale Nomads

Puss In Boots – The Margs

**Robin Hood – Macclesfield Majestics**

Snow White – Urmston Musical Theatre   

 

Unsung Hero

Alan Pickwick – Urmston Musical Theatre

Bryan Shakeshaft – Sale Nomads

**Jean Forrester – Salford Musical Theatre**  

Tom Durrant – UMMTS

Trevor McKelvey – Woodford Players

 

Best Actor in a Drama 

Damian McHugh – Pete – First Things First – Canterbury Players

David Reynolds – Lawrence - And Then There Were None – Altrincham Garrick

Derek Snowdon – Michael – Someone Who’ll Watch Over Me – Woodford Players

John Lomax – Gordon – The Little Grimley’s – Woodford Players

**Malcolm Cooper – Jim Hacker – Yes, Prime Minister – Altrincham Garrick**

Roberto Lavorini – Michel – God Of Carnage – Sale Nomads

Sean Duvall – Richard Hannay – The 39 Steps – Altrincham Garrick

Steven Banks - Wilfred Owen – Not About Heroes – PADOS

 

Best Actress in a Drama 

Anna Sillitoe – Veronica – God Of Carnage – Sale Nomads

Jennifer Coupe – Sarah – First Things First – Canterbury Players

Maureen Casket – Louisa Wilberforce – The Ladykillers – Altrincham Garrick

Michelle Humphreys – Andy – Stepping Out – Sale & Altrincham Musical Theatre

Stephanie Niland – Various – The 39 Steps – Altrincham Garrick

**Sue Mooney – Rhoda Lucas – Celebration – Woodford Players** 

Sylvia Arnold – Joyce – The Little Grimley’s – Woodford Players

 

Best Actor in a Musical

Andrew Farley – The King – The King & I – JS80

Cillian Donaghy – Robert – Company – UMMTS

James Duffy – Tony – West Side Story – Altrincham Garrick

**Matt Concannon – Joe Casey – Our House – All Saints Musical Productions**

Thomas Isherwood – Sweeney Todd – Sweeney Todd – UMMTS

Steve Harrison – Julian Marsh – 42nd Street – Stockport OS

 

Best Actress in a Musical

**Dawn Flint – Rose – Gypsy – Altrincham Garrick**

Debra Harris – Anne Frank – Yours, Anne – Jewish Theatre Company

Emily Carter – Maria – West Side Story – Altrincham Garrick

Jess Ewart – Mrs. Lovett – Sweeney Todd – UMMTS

Lucy E Jackson – Peggy Sawyer – 42nd Street – Stockport OS 

Maria Gooch – Mrs Lovett – Sweeney Todd – PADOS

Rosie Plummer – Sally Smith – Me & My Girl – Romiley Operatic Society 

Sarah Kirk – Nellie Forbush – South Pacific – Urmston Musical Theatre

Tori Green – Sarah – Our House – All Saints Musical Productions

Carolyn Farrish Mayer – Alexandra – Witches Of Eastwick – Macclesfield Majestics

 

Best Choreographer

Angela Draper – Grease – New Mills AODS

David Needham – Gypsy – Altrincham Garrick

Debbie Wood – Me & My Girl – Romiley Operatic Society

**Gary Jones McCaw – 42nd Street – Stockport OS** 

Hannah Davis – Our House – All Saints Musical Productions

Gill Etherington – Hot Mikado – Sale & Altrincham Musical Theatre

Lorna Sales – West Side Story – Altrincham Garrick

 

Best Musical Director

Ben Ferguson – Sweeney Todd – UMMTS 

Claire Sweeney – 42nd Street – Stockport OS

Claire Sweeney – Me & My Girl – Romiley Operatic Society

Ed Nurse – South Pacific – Urmston Musical Theatre

Marilyn Blank – Yours, Anne – Jewish Theatre Company

Mark Goggins – West Side Story – Altrincham Garrick

Scott Stait – Sweeney Todd – PADOS

Simon Murray – Oh What A Lovely War – Altrincham Garrick  

**Simon Murray – Our House – All Saints Musical Productions** 

 

Best Director of a Drama

**Andrew Close – The 39 Steps – Altrincham Garrick**

Ros Greenwood – And Then There Were None – Altrincham Garrick

Sandra O’Nions – Not About Heroes - PADOS

Tor Coupe – Curtain Up On Murder – Canterbury Players  

 

Best Director of a Musical

Adam Whittle – West Side Story – Altrincham Garrick

David Needham – Gypsy – Altrincham Garrick

Gary Jones – The King & I – JS80

Ian Bennett – Our House – All Saints Musical Productions

**Richard Aaron Davies – Sweeney Todd – UMMTS** 

Roger Browne – 42nd Street – Stockport OS

 

Best Drama

And Then There Were None – Altrincham Garrick

Blood Brothers – Sale Nomads

Celebration – Woodford Players

First Things First – Canterbury Players

Not About Heroes – PADOS

Stepping Out – Sale & Altrincham Musical Theatre

**The 39 Steps – Altrincham Garrick**   

The Little Grimley’s – Woodford Players 

 

Best Musical

42nd Street – Stockport OS

**Gypsy – Altrincham Garrick*

Me & My Girl – Romiley Operatic Society

Our House – All Saints Musical Productions

Sweeney Todd – UMMTS

West Side Story – Altrincham Garrick

Yours, Anne – Jewish Theatre Company