Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

NODA North West District 1 Awards and Gala Dinner 2014

Congratulations to all the winners of the NODA North West District 1 Awards 2014. The winners as listed below, are from productions which took place in 2013. They were presented at the annual Gala Dinner which was held at the Merecure Piccadilly Hotel, Manchester on Saturday 25th Janurary 2014.

 

Best Poster

Annie Get Your Gun – Jewish Theatre Co

Bar Mitzvah Boy – Jewish Theatre Co

**Calendar Girls – East Cheshire Musical Theatre**

Sweeney Todd – All Saints Musical Productions

 

Best Programme (Basic Class)

Bar Mitzvah Boy – Jewish Theatre Co

Look Who’s Talking – Canterbury Players

Something To Hide – Canterbury Players

Snow White – Salford Musical Theatre

**The Sound Of Music – Romiley OS**

 

Best Programme (Standard Class)

**Annie Get Your Gun – Jewish Theatre Co**

Calendar Girls – East Cheshire Musical Theatre

Little Shop Of Horrors – Salford Musical Theatre

Oklahoma – The Margs

The Producers – Macclesfield Majestics

           

Best Programme (Deluxe Class)

A Night At The Musicals – Urmston Musical Theatre

Annie – New Mills AODS

**Hello, Dolly! – Stockport AOS**

Outside Edge – Woodford Community Players

Quartet – Woodford Community Players

Sweeney Todd – All Saints Musical Productions

 

YOUTH CATEGORIES:

Best Comedy Performance in a Youth Production

**Matthew Crossley-Walsh & William Elder – Fred & Bert – Peace Child – PADOS Juniors**

Samuel Jones – Pharaoh – Joseph & The Amazing Technicolour Dreamcoat – Urmston Juniors

Zorazelda King – Madame Thenardier – Les Miserables – Glossop ODS

 

Best Supporting Male in a Youth Production

**Charlie Hodgkinson – Gavroche – Les Miserables – Glossop ODS**

Leo Fernandez-Arias – Benjamin – Joseph & The Amazing Technicolour Dreamcoat – Urmston Juniors

Mathew Wilson – Angel – Rent – PADOS

 

Best Supporting Female in a Youth Production

**Amy McDonough – Eponine – Les Miserables – Glossop ODS**

Madison Lenihan-Parker – Narrator 2 – Peace Child – PADOS Juniors

Rebecca Gill – Maureen – Rent – PADOS

 

Best Actor in a Youth Production

Gareth Hart – Joseph – Joseph & The Amazing Technicolour Dreamcoat – Urmston Juniors

**Jack Dolan – Jean Valjean – Les Miserables – Glossop ODS**

Jack Whittle – Mark – Rent – PADOS

 

Best Actress in a Youth Production

Emily Yarwood – Narrator – Joseph & The Amazing Technicolour Dreamcoat – Urmston Juniors

**Jericho Taylor – Mimi – Rent – PADOS**

Molly Patton – Wannakeekee Wife – Peace Child – PADOS Juniors 

 

Best Male Youth Performance In An Adult Production

Adam Lambe – Kurt – The Sound Of Music – Romiley OS

Ben Hanley – Nathan – The Full Monty – Altrincham Garrick

Johnny Green – Brian Reilly – Our Day Out – New Mills ADOS

**Karl Adelman – Eliot Green – Bar Mitzvah Boy – Jewish Theatre Co** 

 

Best Female Youth Performance In An Adult Production

Alexandra Waddacor – Carol Chandler – Our Day Out – New Mills ADOS

Amelia Davies Parry – Audrey – Little Shop Of Horrors – Salford Musical Theatre

Annie Stedman – Annie – Annie – JS80

**Erika Pickard – Mary Tilford – The Children’s Hour – Altrincham Garrick**

Freya Preston – Gretl – The Sound Of Music – Romiley OS

Grace Whelton – Chip – Beauty & The Beast – Bollington Light Opera

Niamh Mulvihill – Annie – Annie – New Mills ADOS

 

Best Choreographer for a Youth Production

**Emma Harris – Joseph & The Amazing Technicolour Dreamcoat – Urmston Juniors**

Helen Wilkinson – Rent – PADOS Youth 

 

Best Musical Director for a Youth Production

Mark Bousie – Les Miserables – Glossop ODS

**Scott Stait – Rent – PADOS Youth** 

 

Best Director for a Youth Production

Emma Harris – Joseph & The Amazing Technicolour Dreamcoat – Urmston Juniors

**Ken Redfern – Les Miserables – Glossop ODS**

Leah Fogo – Peace Child – PADOS Juniors

 

Best Youth Production

Joseph & The Amazing Technicolour Dreamcoat – Urmston Juniors

**Les Miserables – Glossop ODS**

Peace Child – PADOS Juniors

Rent – PADOS Youth

 

ADULT CATEGORIES:

Best Male Comedy Performance

Bill Cross – Kevin – Outside Edge – Woodford Community Players

Chris Addington – Pirelli – Sweeney Todd – All Saints Musical Productions

David Livesey – Lord Roger – Puss In Boots - PADOS

Jeff Harpin – Noddy Sketch – And Now For Something Completely Different – Sale & Altrincham Musical Theatre 

John Reezer – Ronnie – Our Day Out – New Mills ADOS 

Jonathan Weinberg – Lefou – Beauty & The Beast – Bollington Light Opera

Josh Mosiuk – Eugene – Grease – Altrincham Garrick

Martin Oldfield – Man In Catholic Pub – Fur Coat & No Knickers – Altrincham Garrick

**Michael Daws – Sarah The Dame – Dick Whittington – Macclesfield Majestics** 

 

Best Female Comedy Performance

Carol Sutcliffe – Cissy – Quartet – Woodford Community Players

Caroline Hickey – Mrs Overall – Acorn Antiques – Altrincham Garrick

Colette Desborough – Miss Hannigan – Annie – New Mills AODS

Ellie Scanlan – Woman One – Putting It Together – UMMTS

Heather Holstein – Miss Cunningham – Something To Hide – Canterbury Players

Helena Jodrell – Izzy – Sinbad – Chapel Players

Lani Calvert – Frenchie – Grease – UMMTS

**Laura Floyd – Freckles – Jack & The Beanstalk – Sale Nomads**

 

Best Supporting Male in a Drama

Andrew Higson – Owen Hewitt – Vicar Of Dibley – Altrincham Garrick

Brian Tickle – Nip – Fur Coat & No Knickers – Altrincham Garrick

Derek Snowdon – Jonathan – Duets  – Woodford Community Players

David Platts – Jim – The Weir – Sale Nomads

**Dean Simons – Harold – Bar Mitzvah Boy – Jewish Theatre Co**

Paul Wilson – Inspector Goole – An Inspector Calls – Altrincham Garrick

Terry Hollinshead – George – Feelgood – Sale Nomads

 

Best Supporting Female in a Drama

Carol Ackers – Wendy – Duets – Woodford Community Players 

Carole Carr – Mrs Tindle – Enlightenment – Altrincham Garrick

Chris Perry – Jane – Look Who’s Talking – Canterbury Players

Mary Ellis – Liz – Feelgood – Sale Nomads

**Ros Greenwood – Helen Kroger – Pack Of Lies – Altrincham Garrick**

Sandra O’Nions – Vi – The Memory Of Water - PADOS

Sylvia Arnold – Ginnie – Outside Edge – Woodford Community Players

 

Best Supporting Male in a Musical

Aaron Cawley – Malcolm – Verdi’s Macbeth – City Of Manchester Opera

**Craig Harris – Cogsworth – Beauty & The Beast – Bollington Light Opera** 

Dave Hurst – Jud Fry – Oklahoma – The Margs

Howard Goldman – Chief Sitting Bull – Annie Get Your Gun – Jewish Theatre Co

Jack McCaw – Barnaby – Hello Dolly – Stockport AOS

Simon Pickup – Dave – The Full Monty – Altrincham Garrick

Steve Harrison – Voice Of Audrey II – Little Shop Of Horrors – Salford Musical Theatre

Tom Durrant – Man Two – Putting It Together – UMMTS 

 

Best Supporting Female in a Musical

Carmel Price – Aunt Eller – Oklahoma – The Margs 

Deborah Finlay – Dolly Tate – Annie Get Your Gun – Jewish Theatre Co

Diane McIntyre – Mrs Potts – Beauty & The Beast – Bollington Light Opera

Jeanette Wood – Little Buttercup – HMS Pinafore – Poynton G&S

Joy Siddall – Mother Abbess – The Sound Of Music – Romiley OS

Laura Chandler – Georgie – The Full Monty – Altrincham Garrick

Natalia Schwartz – Rizzo – Grease – UMMTS

Sarah Thewlis – Irene Malloy – Hello Dolly – Stockport AOS

Tori Green – Rizzo – Grease – Altrincham Garrick

**Vicky Stott – Miss Berta – Acorn Antiques – Altrincham Garrick**

 

Best Staging

Bar Mitzvah Boy – Jewish Theatre Co 

Beauty & The Beast – Bollington Light Opera

**Jack & The Beanstalk – Sale Nomads**

Quartet – Woodford Players 

The Producers – Macclesfield Majestics 

Verdi’s Macbeth – City Of Manchester Opera 

 

Best Concert / Revue

A Night At The Musicals – Urmston Musical Theatre

And Now For Something Completely Different – Sale & Altrincham Musical Theatre

Gotta Swing - PADOS

**Putting It Together – UMMTS** 

 

Best G&S Production

HMS Pinafore – Poynton G&S    

 

Best Panto

**Dick Whittington – Macclesfield Majestics**

Jack & The Beanstalk – Sale Nomads

Jack & The Beanstalk – The Margs

Puss In Boots – PADOS

Snow White – Salford Musical Theatre

 

Unsung Hero 

Bryan Shakeshaft – Sale Nomads

**David Holstein – Canterbury Players**

George Wood – Stockport AOS

Jeff Harpin – Sale & Altrincham Musical Theatre

Jo Concannon – All Saints Musical Productions

Sarah Thomas – UMMTS 

Sharon Chapman – Romiley OS

 

Best Actor in a Drama 

**Anthony Morris – Adam – Enlightenment – Altrincham Garrick**

Damian McHugh – Howard Holt – Something To Hide – Canterbury Players

Howard Bramwell – Paul – Feelgood – Sale Nomads

Howard Yaffe – Victor Green – Bar Mitzvah Boy – Jewish Theatre Co

Nick Sample – Bob Jackson – Pack Of Lies – Altrincham Garrick

Peter Nawn – Eddie – Feelgood – Sale Nomads

 

Best Actress in a Drama  

**Beverley Stuart-Cole – Lea – Enlightenment – Altrincham Garrick**

Deborah Nesbitt – Lesley Green – Bar Mitzvah Boy – Jewish Theatre Co

Julie Proffitt – Chris – Calendar Girls – East Cheshire Musical Theatre

Louise Robinson – Mary – Memory Of Water – PADOS

Laura Whitehurst – Sheila Berling – An Inspector Calls – Altrincham Garrick

Mary Ellis – Valerie – The Weir – Sale Nomads

 

Best Actor in a Musical 

Alex Bingle – Max Bialystock – The Producers – Macclesfield Majestics

Gary Jones-McCaw – Cornelius – Hello Dolly – Stockport AOS

**John Wood – Sweeney Todd – Sweeney Todd – All Saints Musical Productions**

Keith Wright – Mr Briggs – Our Day Out – New Mills ADOS

Martin Wiggan – Keith – Spend Spend Spend – Sale Nomads

Matt Darsley – Oliver Warbucks – Annie – New Mills AODS

 

Best Actress in a Musical 

Alice Rose Parr – Woman Two – Putting It Together – UMMTS

Beth Hughes – Mrs Lovett – Sweeney Todd – All Saints Musical Productions

Hannah Davis – Maria – The Sound Of Music – Romiley OS

Kim Edge – Annie Oakley – Annie Get Your Gun – Jewish Theatre Co

Laura Chandler – Miss Babs – Acorn Antiques – Altrincham Garrick

Lorna Rushton – Lady Macbeth – Verdi’s Macbeth – City Of Manchester Opera

**Nicky Mead – Dolly Levi – Hello, Dolly! – Stockport AOS**

Rachel Vose – Young Viv – Spend Spend Spend – Sale Nomads

 

Best Choreographer 

Angela Draper – Annie – New Mills AODS

Debbie Hilton – Annie – JS80

**Gary Jones-McCaw – Hello, Dolly! – Stockport AOS**

Helen Marland – Gotta Swing – PADOS

Kevin Clarke – The Producers - Macclesfield Majestics

Lorna Sales – Grease – Altrincham Garrick 

Lorraine Callan – Oklahoma – The Margs

Phoebe Garrett – Grease – UMMTS

Sally Wild – Aladdin – Urmston Musical Theatre 

 

Best Musical Director 

Claire Sweeney – The Sound Of Music – Romiley OS

David Chapman – Annie – New Mills AODS

Juan Ortuno – Verdi’s Macbeth – City Of Manchester Opera

Katherine Brown – HMS Pinafore – Poynton G&S

Marilyn Blank – Annie – JS80

Mark Goggins – Grease – Altrincham Garrick

Peter England – Spend Spend Spend – Sale Nomads

Richard Davies – Putting It Together – UMMTS

**Steven Mercer – Sweeney Todd – All Saints Musical Productions**

 

Best Director of a Drama 

Celia Bonner – Vicar Of Dibley – Altrincham Garrick

Chris Ainsworth – Don’t Dress For Dinner – PADOS

**Fran Horwich – Bar Mitzvah Boy – Jewish Theatre Co**

Glenn Robinson – Memory Of Water – PADOS

John Cunningham – Enlightenment – Altrincham Garrick

 

Best Director of a Musical 

**Adam Whittle – Sweeney Todd – All Saints Musical Productions**

Alice Gregr – Spend Spend Spend – Sale Nomads

Robert Margolis – Annie Get Your Gun – Jewish Theatre Co

Roger Browne – Hello, Dolly!  – Stockport AOS

Stephanie Niland – The Full Monty – Altrincham Garrick

 

Best Drama 

**An Inspector Calls – Altrincham Garrick**

Bar Mitzvah Boy – Jewish Theatre Co

Don’t Dress For Dinner – PADOS 

Enlightenment – Altrincham Garrick 

Feelgood – Sale Nomads

Vicar Of Dibley – Altrincham Garrick

 

Best Musical 

Acorn Antiques – Altrincham Garrick

Annie Get Your Gun – Jewish Theatre Co

Hello Dolly – Stockport AOS

**Sweeney Todd – All Saints Musical Productions**

The Sound Of Music – Romiley OS