Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

NODA North West District 1 Awards and Gala Dinner 2013

Congratulations to all the winners of the NODA North West District 1 Awards 2013. The winners as listed below, are from productions which took place in 2012. They were presented at the annual Gala Dinner which was held at The Place Hotel, Manchester on Saturday 26th Janurary 2013

 

Best Poster

Annie – East Cheshire Musical Theatre

Hobson’s Choice – Jewish Theatre Co

**Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat – Jewish Theatre Co**

 

Best Programme (Basic Class)

42nd Street – The Margs (formally Trafford Margaretians AOS)  

**The Reunion – Canterbury Players**

 

Best Programme (Standard Class)

60 Glorious Years – Salford Musical Theatre

Annie – East Cheshire Musical Theatre

**Hobson’s Choice – Jewish Theatre Co**

 

Best Programme (Deluxe Class)

**A Christmas Carol – Urmston Musical Theatre**

Calendar Girls – Woodford Community Players

 

Y​outh Catagories:

Best Supporting Role (Youth)

Leo Fernandez-Arias – Tiny Tim – A Christmas Carol – Urmston Musical Theatre

**Philippa Anamoah – Voice of Audrey 2 – Little Shop Of Horrors – Urmston Musical Theatre**

 

Best Leading Role (Youth)

George Bissett Seymour – Little Shop Of Horrors – Urmston Musical Theatre

**Lorna Richardson – Annie – Annie – East Cheshire Musical Theatre**

 

Best Production Team Member for a Youth Production

Andrew Kielty – Director – Little Shop Of Horrors – Urmston Musical Theatre

Helen Wilkinson – Director – Broadway Rocks – PADOS

Melanie Drinkwater – Choreographer – Little Shop Of Horrors – Urmston Musical Theatre

**Scott Stait – Musical Director – Broadway Rocks – PADOS**

 

Best Youth Production

**Broadway Rocks – PADOS**

Little Shop Of Horrors – Urmston Musical Theatre

 

Adult Catagories:

Best Concert / Revue

60 Glorious Years – Salford Musical Theatre

**Broadway Nights & West End Days III – First Stage Theatre Company**

Showstoppers – East Cheshire Musical Theatre

               

Best Panto

Cinderella – Altrincham Garrick

Dick Whittington – The Margs (formally Trafford Margaretians AOS)

**Puss In Boots – Salford Musical Theatre**

 

Best Supporting Male in a Drama

Andrew Close – John – Calendar Girls – PADOS

Benjamin Latham – Steve & Les – Our House – Altrincham Garrick

**David Reynolds – St. Clair – Glorious! – Altrincham Garrick**

Jonathan Coupe – Mugsy – The Reunion – Canterbury Players

Nick Sample – Cardinal Wolsey – Anne of the Thousand Days – Altrincham Garrick

 

Best Supporting Female in a Drama

Beverley Stuart-Cole – Chris - Calendar Girls – Altrincham Garrick

Celia Bonner – Dorothy – Glorious! – Altrincham Garrick

Jane Murphy – Ruth – Calendar Girls – PADOS

**Laura Chandler – Hobby – Teechers – Altrincham Garrick**

Nikki Lees – Celia – Calendar Girls – Woodford Community Players

Norma Dransfield – Ouiser – Steel Magnolias – Bridgewater Players

 

Best Supporting Male in a Musical

Adam Whittle – Roger – Rent – All Saints Musical Productions

Ian Darke – Dickens – A Christmas Carol – Urmston Musical Theatre

**Les Kinsey - Eamon – Boogie Nights – Sale & Altrincham Musical Theatre**

Matthew Darsley  – Rooster  – Annie – East Cheshire Musical Theatre

 

Best Supporting Female in a Musical

Helen Rodgers – Maureen – Rent – All Saints Musical Productions

Kirsty Hatton – Emma – Jekyll & Hyde – PADOS

Maria Gooch – Dorothy Brock – 42nd Street – The Margs (formally Trafford Margaretians AOS)

**Stephanie Niland – Amneris – Aida – Altrincham Garrick**

 

Best Staging

**A Christmas Carol – Urmston Musical Theatre**

Jekyll & Hyde – PADOS 

The Haunting – Altrincham Garrick 

 

Best Actor in a Drama

**Brian Tickle – Henry Hobson – Hobson’s Choice - Altrincham Garrick**

Daniel Fahey – Benjamin – The Graduate – Sale Nomads

Howard Yaffe – Will Mossop – Hobson’s Choice – Jewish Theatre Co

Scott Ramsome - Henry VIII – Anne of the Thousand Days – Altrincham Garrick

Sean Gonet – David Filde – The Haunting – Altrincham Garrick

               

Best Actress in a Drama

 Ali Davenport – Maggie Hobson – Hobson’s Choice – Altrincham Garrick

Alison Davis – Florence – Glorious! – Altrincham Garrick

Deborah Finley – Maggie Hobson – Hobson’s Choice – Jewish Theatre Co

 **Carol Ackers – Annie – Calendar Girls – Woodford Community Players**

Janet Slade – May – Our House – Altrincham Garrick

Kelly Jane Sergeant – Annelle – Steel Magnolias – Bridgewater Players

Mary Ellis – Mrs. Robinson – The Graduate – Sale Nomads

 

Best Actor in a Musical

Ashley Margolis – Joseph – Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat – Jewish Theatre Co

David Gonet – Oliver Warbucks – Annie – East Cheshire Musical Theatre

**James McEwen – Mark Cohan – Rent – All Saints Musical Productions**

Mark Frampton – Roddy – Boogie Nights – Sale & Altrincham Musical Theatre

 

Best Actress in a Musical

**Aimee Horwich – Narrator – Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat – Jewish Theatre Co**

Charlotte Callan – Peggy Sawyer – 42nd Street – The Margs (formally Trafford Margaretians AOS)

Emily Knutton – Debs – Boogie Nights – Sale & Altrincham Musical Theatre

Letitia George – Aida – Aida – Altrincham Garrick

Shelly Byrne – Lucy – Jekyll & Hyde – PADOS

                 

Best Director of a Drama

Barbara Turner - The Graduate – Sale Nomads

Celia Bonner – The Haunting – Altrincham Garrick 

Ian Hornby – Steel Magnolias – Bridgewater Players

John Flay — Calendar Girls — PADOS

Laura Fetherston – The Reunion – Canterbury Players

**Stephanie Niland – Teechers – Altrincham Garrick**

Sue Mooney – Calendar Girls – Woodford Community Players

               

Best Drama

Calendar Girls – Woodford Community Players

Glorious! – Altrincham Garrick

Hobson’s Choice – Altrincham Garrick

**Teechers – Altrincham Garrick**

The Reunion – Canterbury Players           

               

Best Choreographer

Debbie Hilton – Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat – Jewish Theatre Co

Laura Chandler – Aida – Altrincham Garrick

**Lorraine Callan – 42nd Street – The Margs (formally Trafford Margaretians AOS)**

Sally Hilliard & Heidi Fletcher – Annie – East Cheshire Musical Theatre

 

Best Musical Director

**Dave Dossett – Annie – East Cheshire Musical Theatre**

Ed Nurse – 42nd Street – The Margs (formally Trafford Margaretians AOS)

Sarah Day – Jekyll & Hyde - PADOS

Simon Murray – Broadway Nights & West End Days III – First Stage Theatre Company 

 

Best Director of a Musical

Adam Whittle – Annie – East Cheshire Musical Theatre

**Ian Bennett – Rent – All Saints Musical Productions**

Mark Goggins – Aida – Altrincham Garrick

Robert Margolis – Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat – Jewish Theatre Co

 

Best Musical

Aida – Altrincham Garrick

Annie – East Cheshire Musical Theatre

**Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat – Jewish Theatre Co**

Rent – All Saints Musical Productions

 

07906 358645