Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

NODA North West Awards 2018

Award Winners are from productions which took place in 2017. These awards were presented at the NODA North West Conference 2018 at the Mercure Manchester Piccadilly Hotel.

Youth Awards 

Category Name Show Character Society
Best Supporting Male in a Youth Drama Daniel Grace Taming of the Shrew Hortensio West Lancashire College 
Best Supporting Female in a Youth Drama Christy Mather The Crucible Rev. Hale Mossley Next Generation
Best Supporting Male in a Youth Musical Rees Parry West Side Story Riff ReAct Academy
Best Supporting Female in a Youth Musical Lucy Grogan Annie Miss Hannigan Heywood Hey Kids
Best Male Youth Comedy Performance Ben Birkett Elf Jr. Buddy Congleton Amateur Youth Theatre
Best Female Youth Comedy Performance Isabelle Pears Annie Molly Workington  ADAMS
Best Male Youth Performer in an Adult Production Elliot Longworth The Dream Oberon BCMS
Best Female Youth Performer in an Adult Production Alice Cross The Secret Garden Mary Lennox Altrincham Garrick
Best Staging of a Youth Production   Aladdin Jr.   Kirkham Grammar Junior School
Best Youth Ensemble    Showcase & Into the Woods Jr.   Chorley Youth Theatre
Best Youth Choreographer  Tracy Warby Bugsy Malone   A590 Theatre Group
Best Youth Musical Direction Alison Bedford Titanic   Stagedright Youth Theatre
Best Direction Youth Production Joanne Marshall Annie   Heywood Hey Kids
Best Leading Male in a Youth Drama Rhys Sage Noddy Noddy Civic Arts Centre
Best Leading Female in a Youth Drama Hannah Bleackley The Witches Boy Congleton Amateur Youth Theatre
Best Leading Male in a Youth Musical  Arron Warby Bugsy Malone Bugsy Malone A590 Theatre Group
Best Leading Female in a Youth Musical Erin Bannister Urinetown Bobby Clifton Academy
Best Youth Production   The Pirate Queen   Manchester Musical Youth

 

Adult Awards 

Category Name Show Character Society
Best Supporting Male in a Drama Richard Holley The Pitmen Painters Robert Lyon Todmorden AODS
Best Supporting Female in a Drama Rachael Mayor Ladies Down Under Shelley Crompton Stage Society
Best Poster   The Wizard of Oz   Jewish Theatre Company
Best Supporting Male in a Musical Eric Fletcher  Anything Goes Moonface Martin Maghull Musical Theatre Company
Best Supporting Female in a Musical Keri Farish White Christmas Martha Watson Workington AOS
Best Basic Programme   Oliver!   Sale Nomads
Best Male Comedy Performance Philip May  Curtains  Christopher Belling Adlington Music & Arts Society
Best Female Comedy Performance Sue Richardson Patience Lady Jane Hornby Occasionals
Best Staging   White Christmas   Workington AOS
Best Choreography  Joel Montague White Christmas   Curtain Call Productions
Best Standard Programme   Legally Blonde   Manchester Musical Youth
Best Musical Direction Stephen Mercer Follies   Burnley Light Opera Society
Best De-Luxe Programme   Legally Blonde   Manx Operatic
Best Leading Male in a Drama Daniel Short For King and Country Private Arthur Hamp Neston Players
Best Leading Female in a Drama Pat Williamson Nightmare Marion Bishop Altrincham Garrick
Best Leading Male in a Musical  Sam Maurice Parade Leo Frank Mossley AODS
Best Leading Female in a Musical Rose Hurley Mack and Mabel Mabel Normand Clitheroe Parish Church AODS
Best Direction of a Drama Carla Stokes The Lady In The Van   Woodford Players
Best Direction of a Musical Deborah Bloom Spamalot   Southport Spotlights Musical Theatre Society
Special Achievement Award  Kathryn Wilkinson     Bolton Catholics
Regional Councillors Award John Buckley     Mossley Amateur Operatic & Dramatic Society
Best Ensemble   Follies   Burnley Light Opera Society
Best Pantomime   Whittington   Chorley Operatic & Dramatic Society 
Best Concert/Revue   Razzle Dazzle   WKLOS
Best Gilbert & Sullivan Production   Trial & H.M.S. Pinafore   Three Towns OS
Best Drama   Macbeth   Poulton Drama
Best Musical   Half a Sixpence   Morecambe Warblers Amateur Operatic Society