Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

NODA North West Awards 2017

Award Winners are from productions which took place in 2016. These awards were presented at the NODA North West Conference 2017 at the Mercure Manchester Piccadilly Hotel.

 

Youth Awards 

Best Supporting Male in a Youth Musical - Cameron Bentley-Jones

Best Supporting Female in a Youth Musical - Catherine Andrews

Best Supporting Male in a Youth Drama - Paul Bell

Best Supporting Female in a Youth Drama - Niamh Rourke

Best Male Youth Comedy Performance - Bradley Graham

Best Female Youth Comedy Performance - Alicia Stroud

Best Male Youth Performer in an Adult Production - Joe Foster

Best Female Youth Performer in an Adult Production - Natalia Jacques

Best Staging of a Youth Production - Workington AOS

Best Youth Choreography - Alexandra Townend & Lisa Parker

Best Youth Musical Direction - John Barry

Best Leading Male in a Youth Musical - Rees Parry

Best Leading Female in a Youth Musical - Rosie Pearce

Best Leading Male in a Youth Drama - Alexander Tighe

Best Leading Female in a Youth Drama - Niamh Donnelly

Best Direction of a Youth Production - Joe Appleton

Best Youth Ensemble - Workington AOS

Best Youth Production - Starlight Express 

 

Adult Awards 

Best Supporting Male in a Musical - Dave Stockton

Best Supporting Female in a Musical - Heather Ogden

Best Poster - Oswaldtwistle Players

Best Supporting Male in a Drama - David Wilkinson

Best Supporting Female in a Drama - Carmela Horne

Best Basic Programme - St. Pauls Players

Best Male Comedy Performance - Mark Stilwell

Best Female Comedy Performance - Claire Egerton

Best Staging - Hand in Hand Theatre

Best Choreography - Elizabeth Linden

Best Standard Programme - All Saints Musical Productions

Best Musical Direction - Simon Murray

Drama Festival Runner-Up - Carlisle Green Room

Best Leading Male in a Musical - Christopher Barker

Best Leading Male in a Drama - Dave Burt

Best Leading Female in a Musical - Heather Heighway

Best Leading Female in a Drama - Jules Khayati

Best Deluxe Programme - Maryport AO & DS

Drama Festival Winner - Centenary Theatre Company

Best Direction of a Musical - Jo Weetman

Best Direction of a Drama - Nigel Evans

Special Achievement Award - Joanne Rymer

Best Ensemble - Burnley Light Opera Company

Best Pantomime - All Souls Dramatic Club

Best Concert/Revue - Clitheroe Parish Church AOS

Best Gilbert & Sullivan Production - Blackburn Gilbert & Sullivan Society

Best Drama - Fylde Coast Players

Best Musical - Birkenhead Operatic Society Trust