Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

NODA North West District 3 & 12 Awards 2017

Award Winners are from productions which took place in 2016. These awards were presented at the NODA North West District 3 & 12 Awards and Dinner 2017 at the Mercure Dunkenhalgh Hotel & Spa, Blackburn on Saturday 21st Janurary 2017.

Best Youth Comedy Performance - District 3: Dale Blackburn, District 12: Bradley Graham

Best Female Comedy Performance - District 3: Heather Nicholas, District 12: Geralyn Lambert

Best Male Comedy Performance - District 3: Robin Reid, District 12: Grant Bromley

Best Supporting Youth Performer - District 3: Ellie Spooner, District 12: Aaron George

Best Supporting Female in a Play - District 3: Holly Fairburn District 12: May Daley

Best Supporting Male in a Play - District 3: Brandon Barclay, District 12: Elliot McNulty

Best Supporting Female in a Musical - District 3: Joanne Gill, District 12: Kathleen Watkins

Best Supporting Male in a Musical - District 3: Jack Herbert, District 12: David Hulme

Best Youth Performer in an Adult Production - District 3: Leighton Vermaak, District 12: Freya Moulding

Thwaites Empire Theatre Award - Best Ensemble - District 3: Burnley Light Opera Society, District 12: Blackburn Drama Club

Best Staging, Set or Technical - District 3: Stage Door Theatre Company, District 12: Blackburn Musical Theatre Company

Best Leading Youth Performer - District 3: James Waring, District 12: Rees Parry

Best Female Lead in a Play - District 3: Justine Sutcliffe, District 12: Stefanie Baron

Best Male Lead in a Play - District 3: Stephen Hooper, District 12: Roy Washington

Best Female Lead in a Musical - District 3: Jenny Gill, District 12: Katie Cowburn

Best Male Lead in a Musical - District 3: Peter Rigney, District 12: Joel Brown

Best Choreographer - District 3: Anthony Williams, District 12: Millie Hall & Charlotte Ormerod

Best Musical Direction - District 3: Simon Murray, District 12: Julia Taylor

Best Artistic Direction of a Youth Production - District 3: Martin Cook, District 12: Leanne Bradshaw

Best Artistic Direction of a Play - District 3: Martin Cook, District 12: Carol McCann

Best Artistic Direction of a Musical - District 3: Janet Gilbert & Lesley Riley, District 12: Micheal Haworth

Victor Booth Memorial Trophy – Reps Award District 3 Societies: Todmorden Hippodrome

Tom Kinder Memorial Trophy- Reps Award District 12 Societies: Civic Arts Centre, Osawldtwislte

Best Youth Production - District 3: Todmorden Hippodrome Youth Theatre, District 12: ReAct Academy of Theatre arts

Best Panto – Valley Actors

Best Concert/ Revue - Clitheroe Parish Church AODS

Special Achievement Award – Brian Lawson

Best Play - District 3: Todmorden AODS District 12: Blackburn Arts Club

Best Musical - District 3: Burnley Light Opera Society District, 12: Clitheroe Parish Church AODS

BBC Radio Lancashire Award-  Best Overall Performance in Districts 3 & 12 – Rees Parry

Oswaldtwistle Civic Arts Centre Award-  Best Overall Production in Districts 3 & 12 – Clitheroe Parish Church AODS