Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

NODA South-East Regional AGM and Awards 2016

The 2016 NODA South-East Regional Conference, including AGM and Presentation of Awards, was held on Sunday 10th July 2016 at The Assembly Rooms, Alton, in the presence of NODA President, Mr Chris Ingram.

Betty Haslam retires as rep for district 18
Chris Ingram presented Betty Haslam with a certificate on her retirement as the representative for District 18.
Below are tables summarising the Awards, Accolades of Excellence, and the Programme and Poster Competition winners, Photographs can be found by clicking the links below:

 

South East Regional Awards for 2015

Youth Awards West – Margaret Coltman Trophy
17 Winner ROADS - Romsey Seussical the Musical
14 Runner Up BATS Next Generation Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat
14 Runner Up BAOS Limelight Into The Woods
Youth Awards East – Ben Wright Shield
5 Winner RATS– Rainham Amateur Theatrical Society Alice In Wonderland
19 Runner Up YESOS – young ESOSOC Les Miserables  - School Edition
? Runner Up Into The Wings Youth Theatre Into The Woods
Trower Trophy - Best G&S
11 Winner Petersfield Theatre Group Pirates of Penzance
3 Runner Up Mad Margaret’s Minstrels Buxton or Bust
Councillors Award for Musicals
14 Winner Starburst Hairspray
9 Runner Up Worthing Musical Theatre Co Into The Woods
Councillors Award for Drama
9 Winner Lights & Bushels Theatre Company Lady Susan
1 Runner Up Ifield Barn Theatre Society Flowery Shirts & Strange Relations
Councillors Award for Pantomime
1 Winner Plumpton Pantomime Society Adventure in Pantoland
14 Runner Up Starburst Rapunzel
Haslemere Trophy – For Technical Excellence
12 Winner Woking AODS Sweeney Todd
9 Runner Up Worthing Musical Theatre Co Into The Woods
Maurice Spillett Trophy – Best New Show
14 Winner Compton Players Seal Cove
9 Runner Up The Warninglid Players False Widows
Each category was judged by a separate committee reviewing the show reports of the nominated shows.

Accolades of Excellence 2015

 
DIS. CATEG. SOCIETY PRODUCTION
1 Musical
Play
Panto
Henfield Theatre Company
Wick Theatre Company
Plumpton Pantomime Society
Canterville Ghost
Daisy Pulls It Off
Adventure in Pantoland
2 Musical
Play
HATS
Hailsham Theatres
Barnum
Seasons Greetings
3 Musical
Musical
Panto
SADS - Stonegate
Cranbrook Operatic & Dramatic Society
Woodchurch Players Society
Fiddler on the Roof
The Producers
Treasure Island
5 Musical
Musical
Play
Play
Panto
GDS – Gillingham
MADS -Maidstone
RATS – Rainham
RATS (Youth)
MOS - Margate Operatic Society
Honk
Witches of Eastwick
Lilies of the Land
Alice in Wonderland
Peter Pan
6 Musical Ramsgate Operatic Society Fiddler On The Roof
7 Musical
Musical
Play
TWODS – Tunbridge Wells
Biggin Hill Musical Theatre Company
Hartley Players
Sister Act
AvenueQ
Yes, Prime Minister
9 Musical
Musical
Play
Play
Review
Littlehampton Musical Comedy Society
BROS Musical Productions
Manor Theatre Group
The Regis Players
Knightstar Productions
Blitz
The Sound of Musicals
The Importanceof Being Earnest
Quartet
Easter Extravaganza
10 Musical
Musical
Play
Panto
University of Portsmouth
Portsmouth Players
Swanmore Amateur Dramatic Society
Swanmore Amateur Dramatic Society
Allegro
Sunset Boulevard
The Government Inspector
Camelot the Panto
11 Musical
Play
Encore Youth Theatre
Lion & Unicorn Players
Curtains
Ding Dong
12 Musical
Musical
Panto
Hatton Operatic Society
Woking Amateur Operatic Society
St Hilda’s Entertainers
The Boyfriend
Sweeney Todd
The Ice Queen
13 Musical
Play
Play
Waterside Musical Society
Ringwood Musical & Dramatic Society
Poulner Players
Return to the Forbidden Planet
Dad’s Army
Ladies Day
14 Musical
Play
Panto
Overton Dramatic Society
Hartley Arts Group
Starburst
Avenue Q
Abigail’s Party
Rapunzel
16 Musical
Play
Panto
The Island Savoyards
Cowes AODS
First Act Theatre Group
Evita
The Blue Remembered Hills
Alice In Wonderland
17 Musical
Play
Winchester Musicals & Opera Society
RAODS – Romsey
The Witches of Eastwick
Much Ado About Nothing
18 Musical
Play
Panto
Musical
FAOS – Farnham
GTG – Godalming Theatre Group
GTG – Godalming Theatre Group
Guildford Opera Company
Oklahoma
The Technical Rehearsal
Treasure Island
Capulets & Montagues
19 Musical
Musical
Play
Play
Panto
ESOSOC – East Surrey
HMOS – Hinchley Manor
DDOS – Dorking
Latchico Theatre Company
Ewhurst Players
Sunset Boulevard
Sister Act
I am My Own Wife
They Told Me I’d See Unicorns Dancing
Goldilocks and the Three Bears

Programme and Poster Competition Winners for 2015

Clarence Jolliffe Trophy - DE LUXE PROGRAMME
Winner Petersfield Theatre Group Into the Woods
Runner Up Godalming Operatic Society The Mikado
Roy Portsmouth Trophy - STANDARD PROGRAMME
Winner CODY Anything Goes
Runner Up FAOS Oklahoma
Eileen Dobson Trophy - BASIC PROGRAMME
Winner RAODS Verdict
Runner Up Loddon Players Tiptoe Through the Tombstones
Richard Trower Trophy - POSTER
Winner GDS Productions Honk
Runner Up WWAOS Hot Mikado