Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

West Midlands Regional Awards 2013

WEST MIDLANDS REGION CONFERENCE and AGM

THE TOWN HALL  SUTTON COLDFIELD 6th APRIL 2014

A successful day  graced by the presence of Bert Lumsden, National President of the Association and his wife Anne.

AWARD WINNERS

POSTERS

YOG Cup

Hereford Musical Theatre Company – 42nd Street

BASIC PROGRAMME

Richards Cup

Kidderminster Operatic & Dramatic Youth Section – Bugsy Malone

STANDARD PROGRAMME

Harwood Cup

Brierley Hill Musical Theatre Company – Oliver

DE LUXE PROGRAMME

Barnes Cup

Stourbridge Pantomime Society – Cinderella

BEST DRAMA AWARDS

District 1- Herefordshire

Magna Drama Group – Sandiscenes

District 2 – Shropshire

Horsehay Amateur Operatic & Dramatic Society – Cash on Delivery

District 3- Stoke, Stafford and North Staffordshire

Newcastle Players – Boeing Boeing

District 4-Coventry, Rugby and North Warwickshire

Stretton on Stage – Off the Hook

District 5- Stratford, Leamington Spa & South Warwickshire

Second Thoughts Drama Group – All My Sons

District 6  Birmingham South and Solihull

Union Theatre – The Government Inspector

District 7- Wolverhampton and South Staffordshire

Grange Players – Quartet

District 8 – The Black Country

Enville Street Dramatic Society – Fawlty Towers

District 9 – Birmingham North and Sutton Coldfield

Trinity Players- Open  All Hours

District 10- Worcestershire West

Chaddesley  Amateur Theatrical Society- Tom Dick & Harry

District 11- Brownhills & Cannock Chase

St Luke’s Dramatic Society – Outside Edge

District 12- Worcestershire East

Alvechurch Dramatic Society – The Importance of Being Earnest.

BEST MUSICAL AWARDS

District 1, Herefordshire

Hereford Musical  Theatre  Company – Little Shop of Horrors  & 42nd Street

                                                          

District 2 – Shropshire             l

Telford & District Light Operatic Players (TADLOP)-The Secret Garden & Wizard of Oz

District 3- Stoke, Stafford and North Staffordshire

Stoke Youth Musical Theatre Company - Evita

District 4-Coventry, Rugby and North Warwickshire

Coventry Musical Theatre Society - Oklahoma

District 5- Stratford, Leamington Spa & South Warwickshire

Spa Opera Group – Carousel

District 6  Birmingham South and Solihull

St Augustine’s Musical Theatre Company – West Side Story

District 7- Wolverhampton and South Staffordshire

South Staffs Musical Theatre Company – Carousel

District 8 – The Black Country

Cradley Heath Amateur Operatic Society (CHAOS)- Me and My Girl

District 9 – Birmingham North and Sutton Coldfield

Sutton Musical Theatre Company – Oklahoma

District 10- Worcestershire West

Worcester Operatic and Dramatic Society – Anything Goes

District 11- Brownhills & Cannock Chase

Backstreet Theatre Company – Jekyll & Hyde, The Musical

District 12- Worcestershire East

Bromsgrove Operatic Society – Ruddigore

BEST YOUTH AWARDS

 District 1, Herefordshire

Conquest Theatre Intermediate Group - Maskerade

                                                          

District 2 – Shropshire             l

Wem Stage Door Youth- A Slice of Saturday Night

District 3- Stoke, Stafford and North Staffordshire

Stoke Youth Musical Theatre Company - Evita

District 4-Coventry, Rugby and North Warwickshire

Coventry  Youth Operatic Group - Cats

District 5- Stratford, Leamington Spa & South Warwickshire

Kingsley School – Wizard of Oz

District 6  Birmingham South and Solihull

Sosage Factory – The Mikado

District 7- Wolverhampton and South Staffordshire

Bridgnorth Stage Acadamy – Alice, The Musical

District 8 – The Black Country

West Bromwich Youtheatre – Don’t  Stop Believing

District 10- Worcestershire West

Kidderminster Operatic & Dramatic Society- Youth – Bugsy Malone

District 11- Brownhills & Cannock Chase

Spotlight Youth Production - - Godspell

BEST PANTOMIME AWARDS

District 1, Herefordshire

Hereford  Amateur Pantomime Society – Jack and the Beanstalk

                                                          

District 2 – Shropshire              

Market  Drayton Amateur Operatic Society – Sleeping Beauty

District 5- Stratford, Leamington Spa & South Warwickshire

OTFM Productions – Mother Goose

 District 7- Wolverhampton and South Staffordshire

 Willenhall Musical Theatre Company - Aladdin

District 8 – The Black Country

 Stourbridge Pantomime Company - Cinderella

District 9 – Birmingham North and Sutton Coldfield

CLOC Musical Theatre Company – Mother Goose

District 10- Worcestershire West

Pershore Operatic & Dramatic Society – Robin Hood

District 11- Brownhills & Cannock Chase

From the Top Theatre Company – Anound the World in 80 Days – The Pantomime

District 12- Worcestershire East

Droitwich Theatre and Arts Club ( Norbury Theatre ) Jack and the Beanstalk

Congratulations to all.