Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

WEST MIDLANDS REGIONAL ANNUAL GENERAL MEETING & AWARDS DAY 2019

SUNDAY 14TH APRIL STOURBRIDGE TOWN HALL

Welcome to our post conference bulletin and announcements made on Nominees and Winners for each of the 11 districts in the West Midlands Region.

Our congratulations go to them and to all the 174 societies and groups who continue to provide quality entertainment across our region throughout the year.

We were delighted to enjoy the company of our National President Jacquie Stedman who presented awards to the following for best productions in each of our 11 districts in 5 categories.

Drama Awards

 

DISTRICT

SOCIETY NAME

TITLE OF PRODUCTION

WINNER

1

Phoenix Theatre

Abigail's Party

NOMINATED

1

Malvern Theatre Players

The Get out

NOMINATED

1

Phoenix Theatre

Lord Arthur Savile's Crime

WINNER

2

Market Drayton Amateur Operatic & Dramatic Society

Curtain up on Murder

NOMINATED

2

Horsehay Amateur Dramatic Society

Pygmalion

WINNER

3

Stone Revellers

One Man, Two Guvnors

NOMINATED

3

Cheadle Amateur Theatrical Society (CATS)

A Midsummer Night's Dream

NOMINATED

3

Centre Stage Theatre Company

Ladies In Lavender

WINNER

4

Rugby Theatre

Blackadder:Goes Forth

NOMINATED

4

Bedworth Theatre Company

Dr Drake and the Time Machine

NOMINATED

4

Stretton on Stage

A Bunch of Amateurs

WINNER

5

Droitwich Theatre and Arts Club Limited

Journey's End

NOMINATED

5

Phoenix Players

The Farndale Avenue Housing Estate Townswomen’s Guild Dramatic Society – Murder Mystery Murder at Checkmate Manor

NOMINATED

5

Second Thoughts

Time Masons

WINNER

6

Union Theatre

Goodnight Mister Tom

WINNER

7

Tettenhall Amateur Players

Rope

NOMINATED

7

Codsall Dramatic Society

Blithe Spirit

NOMINATED

7

Pattingham Drama Group

What is this thing called love

WINNER

8

Charlemont Dramatic Society

Celebrity

NOMINATED

8

New Kinver Players

Woman in Mind

NOMINATED

8

Enville Street Dramatic Society

Ladies down Under

WINNER

9

Talisman Theatre

Journey's End

NOMINATED

9

Circle Players

Play On

NOMINATED

9

Sutton Arts Theatre

And Then There Were None

WINNER

10

Kidderminster Operatic & Dramatic Society

Brassed Off

NOMINATED

10

Ombersley Dramatic Society

Love & Money

NOMINATED

10

St John's Players

Yes, Prime Minister

WINNER

11

From the Top MTCT

The Vicar of Dibley

NOMINATED

11

St. Luke's Dramatic Society

The Happy Apple

NOMINATED

11

St Luke's Dramatic Society

Cat's Cradle

Musical Awards

 

DISTRICT

SOCIETY NAME

TITLE OF PRODUCTION

WINNER

1

Hereford Gilbert and Sullivan Society

HMS Pinafore

NOMINATED

1

Hereford Musical Theatre Company

The Producers

NOMINATED

1

Kington and District Operatic Society

The Pirates of Penzance

WINNER

2

Shrewsbury Amateur Operatic Society

Priscilla Queen of the Desert

NOMINATED

2

TADLOP (Telford & District Light Operatic Players)

Made in Dagenham

NOMINATED

2

Bridgnorth Musical Theatre Company

9 to 5

WINNER

3

The Burton Musical Theatre Company

Sister Act

NOMINATED

3

Musical Theatre Stafford

All Shook Up

NOMINATED

3

Five Towns Theatre

Sweeney Todd

WINNER

4

Leamington & Warwick Musical Society

Oklahoma!

NOMINATED

4

Masqueraders Theatrical Society

My Fair Lady

NOMINATED

4

Three Spires Guildhall

Half a Sixpence

WINNER

5

Evesham Operatic and Dramatic Society

Jesus Christ Superstar

NOMINATED

5

Redditch Operatic Society

White Christmas

NOMINATED

5

Studley Operatic Society

Oklahoma!

WINNER

6

Peterbrook Players

Spamalot

NOMINATED

6

Queensbridge

Sister Act

NOMINATED

6

St Alphege Musical Productions Society(STAMPS)

A Christmas Carol

WINNER

7

Wolverhampton Musical Comedy Company

In the Heights

NOMINATED

7

South Staffs MTC

Top Hat

NOMINATED

7

Bilston Operatic Company

The Full Monty

WINNER

8

Stourbridge Operatic Society

The Addams Family

NOMINATED

8

Quarry Bank Musical Theatre

Sister Act

NOMINATED

8

Cradley Heath Operatic Society

White Christmas

WINNER

9

BMOS

Chitty Chitty Bang Bang

NOMINATED

9

Tudor Musical Comedy Society

Sister Act

NOMINATED

9

Sutton Coldfield Musical Theatre Company

The Full Monty

WINNER

10

Carpet Trades Musical Theatre Company

All Shook Up

NOMINATED

10

Pershore Operatic & Dramatic Society

The Pirates of Penzance

NOMINATED

10

Worcester Operatic & Dramatic Society

Into the Woods

WINNER

11

Walsall Operatic Society

Sweeney Todd

NOMINATED

11

Lichfield Operatic Society

My Fair Lady

NOMINATED

11

Tamworth Musical Theatre Company

The Wedding Singer

Youth Awards

 

DISTRICT

SOCIETY NAME

TITLE OF PRODUCTION

WINNER

1

Conquest Youth

Spectrum

NOMINATED

1

Magna Youth

Superpowers

WINNER

2

Wem Amateur Dramatic & Operatic Society

The Mystery of Edwin Drood

WINNER

3

Five Towns Theatre

The Phantom of The Opera

NOMINATED

3

Stoke Youth Theatre

Footloose

NOMINATED

3

Musical Youth Theatre Stafford

High School Musical

WINNER

4

Coventry Youth Operetta Group

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

NOMINATED

4

Coventry Youth Operetta Group

Aida

NOMINATED

4

Spa Theatre Company

Little Shop of Horrors

WINNER

5

Stratford Musical Theatre Company

Les Misérables school edition

NOMINATED

5

Droitwich Theatre and Arts Club Limited

Hairspray

NOMINATED

5

Hagley Theatre Group

Half a Sixpence

WINNER

6

Stage 2 Youth Theatre Company

Twinkle Twinkle Little Stars

WINNER

7

Bilston Youth Company

Seussical the Musical

WINNER

8

Quarry Bank Musical Theatre

The Phantom of the Opera

NOMINATED

8

Stourbridge Operatic Society Youth

13 the Musical

NOMINATED

8

West Bromwich Youth Theatre

Hairspray

WINNER

9

Birmingham Youth Theatre

Back to the Eighties

NOMINATED

9

SOSage Factory

Return to the Forbidden Planet

WINNER

10

Worcester Operatic & Dramatic Society Youth Section

Seven Brides for Seven Brothers

NOMINATED

10

The Theatre Factory

Into the Woods Jr

NOMINATED

10

Wymsical Youth Theatre

The Wizard of Oz

WINNER

11

Spotlight Youth Productions

Grease

NOMINATED

11

Spotlight Youth Productions

Dick Whittington

Pantomime Awards

 

DISTRICT

SOCIETY NAME

TITLE OF PRODUCTION

WINNER

1

Hereford Amateur Pantomime Society 

Beauty and the Beast

NOMINATED

1

Magna  Performing Arts

Rapunzal

NOMINATED

1

Kington and District Operatic Society

The Dragon's Egg

WINNER

2

Wem Amateur Dramatic & Operatic Society

Jack and the Beanstalk

NOMINATED

2

Whitchurch Amateur Operatic & Dramatic Society

Snow White and The Seven Dwarfs

WINNER

3

Cheadle Amateur Theatre Society C.A.T.S.

Goldilocks and the Three Bears

NOMINATED

3

DE Caversmill Theatre Company

Aladdin

NOMINATED

3

Burton Amateur Stage Entertainers

Cinderella

WINNER

4

Three Spire Guildhall

Jack and the Beanstalk

NOMINATED

4

Nuneaton Pantomime and Revue Society

Aladdin

WINNER

5

Quinton and Admington Drama Society

Once Upon a Time

NOMINATED

5

Alvechurch Dramatic Society

The Lost Treasure of Numbskull Island

NOMINATED

5

Jigsaw Players Theatre Company

Robin Hood and Babes in the Wood

WINNER

7

Pattingham Drama Group

Jack and the Beanstalk

NOMINATED

7

Harlequin Pantomime Productions

Little Red Riding Hood

NOMINATED

7

Codsall Drama Society

Cinderella

WINNER

8

Kinver  L.O.C.

Sleeping Beauty

NOMINATED

8

Stourbridge Pantomime CompanyY

Aladdin

NOMINATED

8

Brierley Hill Musical Theatre Company

Mother Goose

WINNER

9

Sutton Arts Theatre

Dick Whittington

NOMINATED

9

Talisman Theatre

Aladdin

WINNER

10

The Pepperpot Players

Puss in Boots

NOMINATED

10

Claines Amateur Theatrical Society

Ali Baba

NOMINATED

10

Kays Theatre Group

Aladdin

WINNER

11

Cannock Chase Drama Society

Dick Whittington

NOMINATED

11

Aldridge Musical Comedy Society

Sleeping Beauty

Special Awards

 

DISTRICT

Recipient

WINNER

1

Mrs Rosemary Heggie

WINNER

3

DE Caversmill Theatre Company

WINNER

4

Mr Ian Meikle

WINNER

5

COMIC Theatre Company

WINNER

7

Louise Farmer of Grange Players

WINNER

8

Sue Wallin and Derek Liddington

WINNER

9

Erdington Operatic Society

WINNER

10

Chris & Judy Hooper

WINNER

11

Brownhills Musical Theatre Company