South West Nominations for Awards (2019)

The NODA SW Councillor has deliberated long and hard about the Awards Night on May 9th, 2020.  Following the government announcement on March 16th it has been reluctantly decided to cancel the Awards Night for 2020.

The winners of the various awards will be announced, as expected, on May 9th (time tbc). The winners, and in some cases the runners up, where two trophies have been awarded, will be invited to attend the NODA SW Annual General Meeting to be held at the Walnut Tree Hotel, North Petherton, Somerset (near Junction 24 of the M5) on Sunday, October 18th, 2020.

Notification of this is being sent to societies along with, for those who had booked the dinner, information on how to receive a refund - A copy this letter is available to download at the bottom of this page.

NODA South West WILFRED ROE TROPHY for STAGE DÉCOR

Helston Theatre Company - The Wind in the Willows

Carnon Downs Drama Group - And Then There Were None

Plymouth Theatre Company - Avenue Q

Salterton Drama Club - Season’s Greetings

Exmouth Players - Separate Tables

Roadwater Players - Funny Money

Clevedon Light Opera Company - Chess

Trowbridge Players - The Lady Killers

BMYP (Bristol Musical Youth Productions) - Elf Jr

Zenith Youth Theatre Company - Titanic

Sodbury Players - Rumours

HATS (Holsworthy Amateur Theatrical Society) - Tell-Tale murder

Tavonians Theatre Company - Humble Boy

NODA South West WILFRED ROE TROPHY for COMPANY SINGING

PGS Theatre Productions (Plymouth) - Evita

TOADS Stage Musicals Company - The Addams Family

St David’s Players - The Grand Duke

Sidmouth Musical Theatre & Sidmouth Musical Comedy Society - Scrooge the Musical

Pinstripe Productions - Chess

Bridgwater Operatic Society   - Sister Act

St Marys Players - Oliver!

The Cotswold Savoyards - Calamity Jane

Gilbert & Sullivan Society Torbay - Sing alonga Scrooge

NODA South West COMPANY MOVEMENT & DANCE AWARD

TOADS Stage Musicals Company - The Addams Family

The Wranglers Theatre Company - Legally Blonde

Exmouth Musical Theatre Company - Sister Act

Sidmouth Musical Theatre & Sidmouth Musical Comedy Society - Scrooge the Musical

Yeovil Amateur Operatic Society - 42nd Street

TAOS Musical Theatre (Taunton) - CATS

Weston-super-Mare Operatic Society - Hot Mikado

Shooting Stars Youth Theatre Company - Aladdin Jr

TinkCo (Cirencester) - Big Fish

NODA South West ‘THE SHOW MUST GO ON’ AWARD

St Stephen Pantomime Company - Special Fundraising

Tavonians Theatre Company - Brontë

Tipton Players & Pantomime Society - Blithe Spirit

Minehead Amateur Theatre Association - Chitty Chitty Bang Bang

Swanage Drama Club - A Dibley Christmas

Bristol Amateur Operatic Society (BAOS) - Singing In The Rain

Bath Unity Players - Aladdin

Thornbury MTC Juniors - CATS

NODA South West BEST CONCERT OR COMPILATION SHOW

TOADS Stage Musicals Company & TOPS Musical Productions - The Greatest Show

CODS (Crediton) - The Sound of the Sixties

Mendip Players - TWO Radio Plays

Bradford Players - I love the 80’s

Phoenix Keynsham Youth Theatre - Musical Decades

Bath Light Operatic Group (BLOG) - Night at the Oscars

PGS Theatre Productions (Plymouth) - Christmas at the Musicals

NODA South West MOST INNOVATIVE PRODUCTION AWARD (pioneering, ground-breaking, inventive)

St Austell Players - Accidental Death of an Anarchist

TAOS Musical Theatre (Taunton) - Into the Woods

Argyle Productions - Guys and Dolls

Bath Gilbert and Sullivan Society - Iolanthe

Cotswold Players - Julius Caesar

CODS Youth (Cheltenham) - Honk! Jr

Bath Opera - La Sonnambula

NODA South West YOUTH AWARD FOR COMPANY SINGING

Kidz R Us - Sleeping Beauty

Karnon Kidz - The Little Mermaid

Plymouth Youth Theatre Company - High School Musical

Centre Stage - Oklahoma!

Exmouth Players (Blackmore Youth Theatre) - Annie Jr

Genesis Youth Theatre (Wellington) - Mr Toad

Curtain Up Theatre School - Sister Act

BAOS Youth (Bristol) - High School Musical

Zenith Youth Theatre Company - Titanic

Merriman Theatre Group - Chicago Jr

Mad (Marlborough) - The Sound of Music

NODA South West YOUTH AWARD FOR COMPANY CHARACTERISATION

The Oppits Weston-super-Mare Operatic Society - Barnum

Exmouth Players (Blackmore Youth Theatre) - Annie Jr

Centre Stage     - Oklahoma!

Kidz R Us - The Wizard of OZ

Young Generation - Sister Act

Plymouth Youth Theatre Group - Madagascar

Newton Abbot & District Musical Comedy Society - Oliver!

TJOC (Tiverton Junior Operatic Club) - Bugsy Malone

Genesis Youth Theatre (Wellington) - Mr Toad

Curtain Up Theatre School      - Sister Act

BMYP (Bristol) - Half a Sixpence

Zenith Youth Theatre Company - Titanic

Northavon Youth Theatre Company - Legally Blonde

CLOC Juniors (Clevedon) - Our House

NODA South West PETER WHEELDON MEMORIAL TROPHY (company crafted production)

The Tamaritans Theatre Company - The Crucible

Bampton Players - Mr A’s Amazing Maze Plays

Minehead Amateur Theatre Association - Chitty Chitty Bang Bang

Woolstore Country Theatre - Snow White and the Seven Dwarfs

Actonians Theatre Group - Wind in the Willows

The Parish Players - The Sound of Music

Axminster Drama Club - George’s Marvellous Medicine

NODA South West HASLEMERE AWARD for VISUAL EXCELLENCE

Kidz R Us - Sleeping Beauty

Sparkwell Amateur Theatre Company - Aladdin

Lyme Regis Pantomime Society - Snow White and the Seven Dwarfs

Bridgwater Operatic Society - Sister Act

TAOS Musical Theatre (Taunton) - CATS

TAOS Musical Theatre (Trowbridge) - Little Shop of Horrors

Shooting Stars Youth Theatre Company - Aladdin Jr

Bath Light Operatic Group BLOG - Shrek

Thornbury Musical Theatre Company - CATS

St Austell Amateur Operatic Society - The Addams Family

NODA South West STAGE ELECTRICS AWARD for TECHNICAL ACHIEVEMENT

Gweek Players - Exposure

Plymouth Theatre Club - Chitty Chitty Bang Bang

Shaldon Theatre Company - Alice in Wonderland

Wayfarers Pantomime Society - The Snow Queen

Weston-super Mare-Operatic Society - Chicago

BMCC (Bristol) - Anything Goes

Bath Unity Productions - Aladdin

CODS (Cheltenham) - Our House

Bath Light Operatic Group (BLOG) - Shrek

NODA South West ALLAN BROOKING CUP FOR BEST GILBERT & SULLIVAN PRODUCTION

St David’s Players - The Grand Duke

Bristol Gilbert & Sullivan Operatic Society - Princess Ida

Bath Gilbert & Sullivan Society - Iolanthe

NODA South West BEST COMEDY PRODUCTION Award

Truro Amateur Operatic and Dramatic Society - Blackadder Goes Forth

The Tamaritans Theatre Company - Cheshire Cats

Axminster Drama Club - Blackadder & The Vicar of Dibley

Roadwater Players - Funny Money

Portishead Players - Perfect Wedding

Amateur Players of Sherborne (APS) - The Complete Works of William Shakespeare (abridged)

Failand Drama Circle - A Bunch Of Amateurs

Dursley Operatic and Dramatic Society - Hi-Di-Hi

Octopus - Rumours

NODA South West GERRY BRANTON AWARD for BEST OPERATIC PRODUCTION

Pinstripe Productions - Chess

Bristol Opera - La Belle Helene

Bath Opera - Cosi Fan Tutte

NODA South West JUNE BARKER MEMORIAL CUP for BEST PANTOMIME

Kidz R Us - Sleeping Beauty

Sparkwell Amateur Theatre Company - Aladdin

The Riverside Players - Red

Paignton Pantomime Productions - Sleeping Beauty

Tipton Players & Pantomime Society - Snow White and the Seven Dwarfs

Wayfarers Pantomime Society - The Snow Queen

Burnham District Pantomime Society - Cinderella

Frome Musical Theatre Company - Beauty and the Beast

The Bartholomites - Red Riding Hood

Bath Unity Players - Aladdin

St Blazey Amateur Operatic Society - Aladdin

NODA South West COUNCILLORS CHOICE AWARD

CODS (Cheltenham) - The Producers

Exeter Little Theatre Company - Aladdin

CODS (Crediton) - Carousel

Bridgwater Operatic Society - Sister Act

CLOGS Musical Theatre (Chippenham) - Blitz!

Lyme Regis Musical Theatre - Anything Goes

Plymouth Theatre Company - Avenue Q

NODA South West BEST YOUTH PRODUCTION CUP

Kidz R Us - The Wizard of Oz

Karnon Kidz - The Little Mermaid

Ivybridge Theatre Company - Rent

NADMCS (Newton Abbott) NEWTS - Oliver!

Centre Stage - Oklahoma!

Exmouth Players (Blackmore Youth Theatre) - Annie Jr

Yeovil Youth Theatre - Chicago

Genesis Youth Theatre (Wellington) - Mr Toad

Curtain Up Theatre School (Bath) - Sister Act

WOW Youth Musical Theatre (Weymouth) - Chitty Chitty Bang Bang

Shooting Stars Youth Theatre Company - In The Heights

Zenith Youth Theatre Company - Titanic

Sodbury Players Youth - Guys and Dolls

CLOC Juniors (Clevdon) - Our House

NODA South West BEST DRAMA PRODUCTION AWARD

Portishead Players - Blood Brothers

Exmouth Players - Separate Tables

KATS (Kingsbridge) - Blood Brothers

The Tamaritans Theatre Company - The Crucible

Athenaeum Limelight Players - Steel Magnolias

St Albans Players - Neville’s Island

The Cotswold Players - Two

Studio Theatre Salisbury - Northanger Abbey

Cirencester Theatre Company - Natural Causes

Sherborne Amateur Players (APS) - The Birthday Party

Salterton Drama Club - Season’s Greeting

 NODA South West BEST MUSICAL PRODUCTION

Athenaeum Masqueraders - Legally Blonde

Honiton Community Theatre - The Sound of Music

Glastonbury and Street Musical Comedy Society (G&SMCS) - The Addams Family

Clevedon Light Opera Company (CLOC) - Jekyll and Hyde

TAOS Musical Theatre (Taunton) - Into the Woods

WOW Musical Theatre Company (Weymouth) - Chitty Chitty Bang Bang

Bristol Musical Theatre - Crazy for You

Zenith Youth Theatre Company - Titanic

CODS (Cheltenham) - The Producers

Bath Light Opera Group (BLOG) - Shrek the Musical

Helston Theatre Company - 9 to 5

St Austell Amateur Operatic Society - The Addams Family

PGS Theatre Productions (Plymouth) - Evita

Axminster Musical Theatre - Dirty Rotten Scoundrels

Bridgwater Operatic Society - Sister Act

Bridport Musical Theatre Company - Legally Blonde

TOPS Musical Productions - CATS

Downloads