Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

South West Awards Nominations 2017

NODA SOUTHWEST NOMINATIONS for AWARDS (2017)

Winners will be announced the Annual Awards Dinner on Saturday at the March 3rd 2018 at the City Centre Marriott, Bristol

Best Musical

COS Productions Cirencester                                   Fiddler on the Roof

Bournemouth & Boscombe LOC                               Pricilla Queen of the Desert

CODS Crediton                                                         Made in Dagenham

BLOC Productions (Bristol)                                       My Fair Lady

TAOS Taunton                                                           9-5 The Musical

Bridgwater Operatic Society                                      42nd Street

Motiv8                                                                        Pricilla Queen of the Desert

Bath Light Opera Group                                            Pricilla Queen of the Desert

Tops Musical Productions                                         Pricilla Queen of the Desert

Best Drama Production

Encore Theatre Club Bridport                                   Blood Brothers

Exmouth Players                                                       Rough Justice

Tiverton TDS                                                             The Chalk Garden

@2K                                                                          Ladies Day

Portishead Players                                                    Dark Lucy

Tavonians on Tour                                                     The Shadowlands

St Albans Players                                                      Nell Gwynn

Dursley Operatic and Dramatic Society                     Much Ado About Nothing

Stage Electrics Award for Technical Achievement

The Cotswold Players                                                The Lady Killers

BAOS (Bristol)                                                           Legally Blond

Wells Little Theatre                                                    Our House

Dursley Operatic and Dramatic Society                     Much Ado About Nothing

Keynsham Light Opera Group                                   Nine to Five

Paignton Pantomime Productions                             Cinderella

Hazelmere Award for Visual Excellence

Axminster Drama Club                                              Blood Brothers

Motiv8                                                                       Pricilla Queen of the Desert

Bridgwater Operatic Society                                      White Christmas

BMYP (Bristol)                                                           Starlight Express

Curtain Up                                                                 Me and My Girl

Councillors Cup for Best Youth

Northavon Youth Theatre Company                               Hairspray

Centre Stage Exmouth                                                   Barnum

Fusion Young Performers                                               Oliver

Axminster Drama Cup                                                    Blood Brothers

WODS Youth Spectrum                                                  Sister Act

Merriman Theatre Group                                                Phantom of the Opera

BMYP (Bristol)                                                                Top Hat

Zenith Youth Theatre Company                                      Summer Holiday

Mad Kids Marlborough                                                    Footloose

Gerry Branton Award for Best Operatic Production

CODS Cheltenham O&D                                                Sweeny Todd

Bristol Opera                                                                   Carmen

Bath Opera                                                                      Beatrice and Benedict

June Barker Memorial Cup For Best Pantomime

Sodbury Players                                                         Dick Whittington

Colyton Theatre Group                                               Wizard of Oz

Starlite Productions                                                    Dick Whittington

Burnham District Pantomime Society                        Aladdin

Dursley Operatic and Dramatic Society                     Jack and the Beanstalk

Paignton Pantomime Productions                              Cinderella

Frome MTC                                                                Jack and the Beanstalk

Oddity Theatre                                                           Dick Whittington

The Peter Wheeldon Memorial Trophy

St Annes Players                                                       Babes in the Wood

@2K                                                                          Ladies Day

Cary Amateur Theatre Society                                  The Addams Family

Portishead Players                                                    Pantomania

TAOS Musical Theatre (Trowbridge)                         Made in Dagenham

Award for Best Comedy Production

CODS Cheltenham O&D                                           One Man Two Guvnors

WODS (Worle)                                                           Made in Dagenham

Gweek Players                                                           Harvy

Salterton Drama Club                                                 Three Angels

TAOS Musical Theatre (Trowbridge)                          Spamalot

Sidmouth Amateur Dramatic Society                         Inspector Drake and the Perfekt Crime

Bath Unity Players                                                      A Fete Worse than Death

Award for Best Innovative Production

CODS Crediton                                                          Snow White and the Six and Half Dwarfs

Failand Drama Circle                                                  Little Shop of Horrors

Weston S Mare Operatic Society                                Shout

Axminster Drama                                                        Spamalot

Award For a Concert or Compilation

Octopus Drama Group                                               Littleford’s Got Talent

CODS Crediton                                                          Heaven and Earth

Wellington AOS                                                          Love

Honiton Community TC                                              A Night at the Musicals

WOW Weymouth Youth                                             The Wow Show

Award for Outstanding Choreography

COS Productions Cirencester OS                             Fiddler on the Roof

BMYP (Bristol)                                                           Top Hat

Bridgewater Operatic Society                                    42nd Street

Axminster Drama Club                                              Robinson Crusoe

TOADS (Torquay)                                                      Our House

CODS Crediton                                                          Snow White and the Six and Half Dwarfs

Allan Brooking Cup for Best Gilbert and Sullivan Production

Bath G&S Society                                                     The Yeoman of the Guard 

Bristol G&S Society                                                  Ruddigore

Christchurch G&S Society                                        Ruddigore

Wilfred Roe Trophy for Stage Decor

Exmouth Players                                                      The Titfield Thunderbolt

The Bradfordians                                                      Pirates of Men's Pants

Axminster Drama Club                                             Stage Décor

Woodland Players                                                    Cruising to Death

Wilfred Roe Trophy For Chorus Singing

CODS Cheltenham O&D                                         Sweeny Todd

Bristol Musical Theatre                                            Hello Dolly

Weston S Mare Operatic Society                             Half a Sixpence

'The Show Must GO On' Award

CLOGS Musical Theatre (Chippenham)                  9 to 5 The Musical

Castaway Theatre Group                                         Bugsy Malone

Testudo Players Seaton                                           Footloose

Clevedon Players                                                     Entertaining Angels

Newton Abbott Musical Comedy Society                 Youth Section.

District Achievement Awards

District 1 - Helston Theatre Company                      Rent

District 2 - St Stephen Pantomime Company          Dick Whittington

District 3 - Plymouth Theatre Company                   30 years founded

District 3 - Wranglers Theatre Company                 Producers

District 4 -Tops Musical Productions                        Priscilla Queen of the Desert

District 5 -Testudo Players Seaton                           Footloose

District 6 - Axminster Drama Club                           Spamalot

District 8 -  CUDOS (Crewkerne)                             Dirty Rotten Scoundrels

District 8a - @2K                                                      Ladies Day

District 9 - Clevedon Light Opera Company            Hairspray

District 10 - TAOS Musical Theatre (Trowbridge)    Spamalot

District 11 – WOW (Weymouth)                               Me and My Girl

District 12 - Bournemouth& Boscombe LOC           Pricilla Queen of the Desert

District 13 - St Mary’s Players                                  Jane Eyre

District 14 - Keynsham Light Opera Group              Nine to Five

District 15 - Perryway Players                                  Once Upon A Pantomime