Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

South West Awards Nominations 2015

AWARD NOMINATIONS 2015
All decisions of the judges are final. No correspondence will be entered into.

The Winners will be announced at the Annual Awards Dinner
on Saturday 5th March at the City Centre Marriott, Bristol

NODA South-West Award for Best Musical Production

Atlantic Coast Theatre The Addams Family
Axminster Musical Theatre Guys & Dolls
BAOS The Wedding Singer
Bridport Musical Theatre Company West Side Story
Centre Stage (Exmouth) Joseph & His Amazing Technicolor Dreamcoat
City of Plymouth Theatre Company Encore
Glastonbury & Street Musical Comedy Society Oliver!
Helston Theatre Company Sunset Boulevard
MTS (Salisbury) Evita
Pinstripe Productions Sunset Boulevard
SALOS Sister Act
St. Austell Amateur Operatic Society Sister Act
Tanton Amateur Operatic Society Company
TOADS Stage Musical Company Legally Blonde
TOAS Musical Theatre (Trowbridge) City Of Angels
TOPS Productions Hairspray
Wellington Arts Association Operatic Society South Pacific
WOW Youth Musical Theatre The WOW Show
Wootton Bassett Light Opera Society The Sound of Music

NODA South-West Award for Best Drama Production

Castaways Please Come Home
The Cotswold Players Oedipus the King and Antigone
Exmo9uth Players Bold Girls
Portishead Players Entertaining Angels
Sidmouth Amateur Dramatic Society Much Ado About Nothing
St. Albans Players Some Canterbury Tales
Wellington Arts Association: The Civic Players The Blue Remembered Hills
Western College Players A Christmas Carol

Stage Electrics Award for Technical Achievement

Atheneaum Limelight Players Macbeth
Barnstaple Musical Comedy & Dramatic Society Ghost – The Musical
Bridport Musical Theare Company West Side Story
Bridgwater Amateur Operatic Society Hairspray
Centre Stage (Exmouth) Joseph & His Technicolor Dreamcoat
Clevedon Light Opera Club Whistle Down the Wind
CUDOS Ghost – the musical
Exmouth Musical Theatre Company The Witches of Eastwick
Glastonbury & Street Musical Comedy Society Peter Pan
Paignton Pantomime Production Jack & the Beanstalk
Plymouth Gilbert & Sullivan Fellowship Carmen
Promenade Productions Chess
St. Mary’s Players South Pacific
Taunton Amateur Operatic Society Company

Haslemere Award for Visual Excellence

BLOC Productions Sunset Boulevard
Castaways Please Come Home
Dursley Operatic & Dramatic Society Oliver!
Kingsbridge Amateur Theatrical Society Oliver!
Merlin Theatre Company The Little Mermaid
Oddity Theatre Company The Wizard of Oz
Sparkwell Amateur Theatre Company Dick Whittington
The Willow Tree Theatre Company Into the Woods
Yeovil Amateur Operatic Society Iolanthe
Yeovil Amateur Operatic Society The King and I

Councillor’s Cup for Best Youth Production

Bristol Academy for Performing Arts Phantom of the Opera
Bristol Musical Youth Productions West Side Story
Centre Stage (Exmouth) Sweeney Todd
Clevedon Light Opera Club Juniors Fame – the musical
City of Playmouth Youth Company Dr. Doolittlee Jnr
Curtain Up Les Miserables (Schools Edition)
Kidz R Us Oliver!
Kidz R Us West Side Story
Lipson Academy We Will Rock You
Merriman Theatre Group Into the Woods
Northavon Youth Theatre Company Sunshine on Leith
Weston-super-Mare Operatic Society Juniors “Oppits” Cats
WOW Youth Musical Theatre The WOW Show
WOW Youth Musical Theatre Hairspray
Yeovil Youth Theatre Annie

Gerry Branton Award for Best Operatic Production

Bath Opera Peter Grimes
Bristol Opera The Rakes Progress
The Cotswold Players Aspects of Love
Plymouth Gilbert & Sullivan Fellowship Carmen

June Barker Memorial Cup for Best Pantomime

Axminster Drama Club Puss in Boots
Chardstock Amateur Dramatic Society Bo Beep and Boy Blue
Frome Musical Theatre Company Sleeping Beauty
Glastonbury & Street Musical Comedy Society Cinderella
Paignton Pantomime Productions Jack & the Beanstalk
Portishead Players Sleeping Beauty
Roadwater Players Captain Hook’s Revenge
Sidmouth Amateur Dramatic Society Snow White & the Seven Dwarfs
Starlite Productions Snow White and the Seven Dwarves
Thorbury Musical Theatre Group The Pied Piper
Wranglers Theatre Company Aladdin

NODA South-West Award for Best Comedy Production
@2K The Titfield Thunderbolt
Athenaeum Limelight Players ‘Allo, ‘Allo
Axminster Drama Club Cash on Delivery
Barnstaple Musical Comedy & Dramatic Society Fawlty Towers
The Court Players Cash on Delivery
Failand Drama Circle Blackadder through the Ages
Holsworthy Amateur Theatrical Society Noises Off
Merriman Theatre Group Acorn Antiques
Pinstripe Productions Avenue Q

NODA South-West Award for Innovative Production

@2K The Titfield Thunderbolt
Athenaeum Limelight Players Macbeth
Barnstaple Musical Comedy & Dramatic Society Ghost – the musical
Bristol Musical Youth Productions Rent
Centre Stage (Exmouth) The Hird Man
Portishead Players The Magic of the Musicals
Sodbury Players The Titield Thunderbolt
Wellington Arts Association Theatre Company: The Civic Players The Blue Remembered Hills
Weston-super-Mare Operatic Society The Beautiful Game
Wranglers Youth Company Jesus Christ Superstar

NODA South-West Award for Outstanding Choreography

Sheila Driver Glastonbury & Street MCS - Oliver!
Zoe Harwood Cheltenham ODS – Guys & Dolls
Natasha Jones Bath Operatic & Dramatic Soicety - Hairspray
Lucie Grace Welsman Sidmouth Amatuer Dramatic Society – Snow White & the Seven Dwarfs
Lizzy Westney & Charlie Cartwright BAOS – Guys and Dolls
Katie Williams Bridgwater Amateur Operatic Society - Hairspray

Allan Brooking Cup for Best Gilbert & Sullivan Production

Bath Gilbert & Sullivan Society The Gondoliers
Bristol G&S Society The Sorcerer
Tavistock Musical Theatre Company The Pirates of Penxance
TOAS (Trowbridge) HMS Pinafore
Yeovil Amateur Operatic Society Iolanthe

Wilfred Roe Trophy for Stage Décor

Actonians The Hollow
Axminster Drama Club Puss in Boots
Bradfordians Lady in the Van
Bristol Musical Youth Productions Rent
Bristol Musical Comedy Club Bad Girls
Castaways Please Come Home
Clevedon School The Little Shop of Horrors
The Cotswold Players Aspects of Love
Sparkwell Amateur Theatre Company Dick Whittington

Wilfred Roe Trophy for Chorus Singing

Axminster Musical Theatre Guys & Dolls
Bath Opera Peter Grimes
BODS (Bath) Into the Woods
BMT (formerly Weston Opera Players) Me and My Girl
Bridgwater Amateur Operatic Society Hairspray
Bridport Musical Theatre Company West Side Story
Centre Stage (Exmouth) The Hird Man
CODS (Cheltenham) Sister Act
Frome Musical Theatre Company Hairspray
Plymouth Gilbert & Sullivan Fellowship Carmen
Taunton Amateur Operatic Society Sister Act