Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

South West Awards Nominations 2013

AWARD NOMINATIONS 2013

All decisions of the judges are final.  No correspondence will be entered into.

The Winners will be announced at the Annual Awards Dinner

on Saturday 1st March at the Golf Resort & Spa, St. Mellion, Saltash, Cornwall

Noda South-West Award for Best Musical Production
Society Production
Atlantic Theatre Company The Wedding Singer
Bridport Musical Theatre Company Thoroughly Modern Millie
Bristol Musical Comedy Club Gypsy
Cheltenham Operatic & Dramatic Society Beauty and the Beast
Crediton Operatic & Dramatic Society Brother Jacques
Exeter Musical Society Footloose
Frome Musical Theatre Company The Sound of Music
Frome Musical Theatre Company Sweeney Todd
Glastonbury & Street MCS Acorn Antiques
Music is Life Productions Pencoweth
Taunton Amateur Operatic Society A Chorus Line
Wellington Arts Association- Operatic Society Oliver!
Weston-super-Mare Operatic Society Hello,Dolly!
       
Noda South-West Award for Best Drama Production
Society Production
Carnon Downs Drama Group Deep Blue Sea     (Terence Rattigan)
City of Plymouth Theatre Company Goodnight, Mr. Tom
CUDOS The Dining Room
The Cotswold Players Two    (Jim Carpenter)
Failand Drama Circle Calendar Girls   (Tim Firth)
Holt Dramatic Society Terminus
The Purbeck Players  ** The Hound of the Baskervilles
Roadwater Players A Laughing Matter
Sodbury Players Calendar Girls    (Tim Firth)
Taunton Thespians The Merry Wives of Windsor
Stage Electrics Award for Technical Achievement
Society Production
Athenaeum Limelight Players Romeo & Juliet
Athenaeum Limelight Players Fawlty Towers
Bath Unity Players Robinson Crusoe
Bristol Musical Youth Productions Bedazzled
Centre Stage Starlight Express
The Cotswold Savoyards Jekyll & Hyde
CUDOS The Dining Room
Exmouth Musical Theatre Company The Little Shop of Horrors
Helston Theatre Company Oliver !
Penpont Players Cinderella
Zenith Youth Theatre Miss Saigon
Haslemere Award for Visual Excellence
Society Production
Atlantic Coast Theatre The Wedding Singer
Axminster Operatic Society Kiss Me, Kate
Bristol Catholic Players Iolanthe
Bristol Musical Youth Productions Evita
Burnham on Sea Pantomime Society Jack and the Beanstalk
Crediton Operatic & Dramatic Society Brother Jacques
Glastonbury & Street MCS Acorn Antiques
Helston Theatre Company Oliver!
Keynsham Youth Theatre Our House
Kingsbridge Amateur Theatrical Society Return to the Forbidden Planet
Ranger Productions Triple Act
SALOS Sweeney Todd
Shaugh Players Sleeping Beauty
Sidmouth Arts Club Operatic Society The Sound of Music
Tiverton Dramatic Society A Man for all Seasons
Weston-super-Mare O. S. Hello, Dolly!
Willow Tree Theatre Company The Slipper and the Rose
Councillor’s Cup for Best Youth Production
Society Production
Bristol Amateur Operatic Society Youth Broadway Pirates
Bristol Musical Youth Productions Evita
Centre Stage, Exmouth Miss Saigon
Centre Stage, Exmouth Starlight Express
Gang Show North Devon Gang Show 2013
Genesis Youth Theatre The Herstory of the World
Kidz R Us Les Miserables (school's edition)
Merriman Youth Theatre We Will Rock You
Northavon Youth Theatre Group Miss Saigon
Trowbridge Youth Theatre Les Miserables
Weston-super-Mare Operatic Society – Oppits Seussical Jnr.
WOW Youth Musical Theatre The WOW Show
Wranglers Youth Company Oklahoma!
Young Generation, Falmouth Les Miserables
Young Musical Theatre Company Fame – the musical
Zenith Youth Theatre Miss Saigon
       
Gerry Branton Award for Best Operatic Production
Society Production
Bristol Musical Youth Productions Evita
Bristol Opera The Tales of Hoffmann
The Cotswold Savoyards Jekyll and Hyde
June Barker Memorial Cup for Best Pantomime
Society:- Production:-
Frome Musical Theatre Company Dick Whittington and his Cat
Roadwater Players The Pirates of the Backwater
St. Stephens Pantomime Company Aladdin  (Alan P. Frayn)
Sodbury Players Snow White
Sparkwell Amateur Theatre Company The Twelve Days of Christmas
Starlite Productions Sleeping Beauty (Stephen Duckham)
Thornbury Musical Theatre Group Little Red Riding Hood  (Gary Kennedy)
Wootton Bassett Light Operatic Society Alice in Pantoland
Noda South-West Award for Best Comedy Production
Society Production
@2K ,Allo, ‘Allo
Actonians Out of Order
Amateur Players of Sherborne Chorus of Disapproval
CHAPS Drama Society It Runs in the Family  (Ray Cooney)
The Civic Players (WAA) Calendar Girls   (Tim Firth)
Exmouth Players “The Dangers of Tobacco”, “The Bear” and “The Proposal”  (Anton Chekhov)
Octopus Off the Hook    (Derek Benfield)
St. Austell Operatic Society Calamity Jane
Truro Operatic & Dramatic Society Stepping Out   (Richard Harris)
Trowbridge Players Rumours
       
Noda South-West Award for Innovative Production
Society Production
Athenaeum Limelight Players Romeo & Juliet
Bridgwater Amateur Operatic Society Our House
Bristol Amateur Operatic Society Chess
CUDOS The Dining Room
Curtain Up Dr. Faustus  and their ongoing work
Exmouth Players Shakers
Encore Theatre Club In England's Green
Holt Dramatic Society Terminus
Porlock Pantomime Society Panto-in-a-day – “Red Hot Cinders”
       
Noda South-West Award for Outstanding Choreography
Choreographer Production & Society
Carol Applegate Acorn Antiques  -  Glastonbury & Street M.C.S.
Jules Ashton Me and My Girl  - Clevedon Light Opera Club
Mandine Auchinachie Aladdin – St. Stephen’s Pantomime Society
Sophie Baxter & Nicola Pine We Will Rock You  -  Merriman Youth Theatre
Martine Burt The WOW Show  -  WOW Youth Musical Theatre
Kay Gunningham Our House – Bridgwater Amateur Operatic Society
Sarah King Atlantic Coast Theatre – The Wedding Singer
Vicky Hartland, Sophie Arnold, Adele Stitch & Charlotte Cordingley Westenders – Bristol Light Opera Company
Evelyn O’Malley Footloose  -  Exeter Musical Society
Carole Wilson The Gondoliers -  Plymouth Gilbert & Sullivan Fellowship
Allan Brooking Cup for Best Gilbert & Sullivan  Production
Society Production
Bath Operatic and Dramatic Society The Mikado
Bristol G&S Operatic Society H.M.S. Pinafore
Christchurch Gilbert & Sullivan Society The Grand Duke
Cirencester Operatic Society The Yeomen of the Guard
Milborne Port Opera Iolanthe
Plymouth Gilbert & Sullivan Fellowship The Gondoliers
Sidmouth Arts Club Operatic Society The Mikado
Wilfred Roe Trophy for Stage Decor
Society Production
Glastonbury & Street MCS Acorn Antiques
Helston Theatre Company Oliver!
Kingsbridge Amateur Theatrical Society Return to the Forbidden Planet
Malborough Amateur Dramatics – Kids Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat
Plymouth Gilbert & Sullivan Fellowship The Gondoliers
St. Mary's Players Sweeney Todd
Sidmouth Arts Club Operatic Society The Sound of Music
Sodbury Players Entertaining Angels
Thornbury Musical Theatre Group The Pirates of Penzance
Torrington Players Female Transport by Steve Gooch
Trowbridge Amateur Operatic Society Through the Looking Glass
The Willow Tree Theatre Company The Slipper and the Rose
Wilfred Roe Trophy for Chorus Singing
Society Production
Bridgwater Amateur Operatic Society Our House
Bristol Musical Youth Productions Evita
Clevedon Light Opera Club Me and My Girl
Dursley Operatic and Dramatic Society The Sound of Music
Glastonbury & Street Musical Comedy Society Acorn Antiques
Malborough Amateur Dramatics – Kids Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat
Music is Life Productions Pencoweth
Shooting Stars Youth Group A – Z of Musicals
Sidmouth Arts Club Operatic Society The Sound of Music
Yeovil Youth Theatre Grease