Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

South West Awards 2012

Presented by Derek Grattidge at the Thistle Hotel, Cheltenham on 2nd March 2013

NODA SOUTH WEST AWARD WINNERS 2012

District Achievement Awards “The Henrys”

Society:- Production:-
District One: Kidz R Us Evita
District Two: Carnon Downs Drama Group Calendar Girls
District Three: Sparkwell Amateur Theatre Company Treasure Island
District Four: Newton Abbot Musical Comedy Society (Newts) Fame Jnr
District Five: Centre Stage, Exmouth Cats
District Six: Lyme Regis Dramatic Soc. Tons of Money
District Seven: Tiverton Dramatic Society The Birds, the Bees and Therapy by Will Simmons
District Eight: Yeovil Youth Theatre Cats
District Eight A Chardstock Amateur Dramatic Society Cinderella
District Nine: Worle Operatic and Dramatic Society Spend, Spend, Spend
District Ten: Warminster School The Phantom of the Opera
District Eleven Swanage Drama Club Funny Money
District Twelve Bournemouth & Boscombe Light Opera Company Whistle Down the Wind
District Thirteen Theatreworx High Fidelity
District Fourteen Merriman Theatre Group Jesus Christ Superstar
District Fifteen The Parish Players Me and My Girl

Special Achievement Award 2012

Shooting Stars Youth Company

for

“Just So”

The Mary Hobbs Shield

NODA South-West Poster Competition 2012

Winner:   Axminster Operatic Society  “Anything Goes”

Runners up:  Dursley Operatic and Dramatic Society  “Calendar Girls”

The John Moore Trophy

NODA South-West Basic Programme Competition 2012

Winners:   Kidz R Us   “Evita”

Runners up:  Gloucester Operatic & Dramatic Society  “Annie” 

The Mary Hobbs Shield

NODA South-West Standard Programme Competition 2012

Winners:  The Cotswold Savoyards  “Titanic the musical”

Runners up:  Atlantic Coast Theatre  “Acorn Antiques”

The Mary Hobbs Shield

Noda South-West Deluxe Programme Competition 2012

Winners:  Yeovil Youth Theatre  “Cats”

Runners up:   Bristol Gilbert & Sullivan Operatic Society    “Iolanthe”

South West Region Award Winners 2012

Wilfred Roe Trophy

for best chorus singing

Weston-super-Mare Operatic Society

“Ragtime”

Wilfred Roe Trophy

for Best Stage Décor

Sodbury Players

“Trivial Pursuits”

Noda South-West Award

for Outstanding Choreography

Judy Lye Forster

“Cats”

Alan Brooking Cup

for Best Gilbert & Sullivan Production

Bristol Catholic Players

“Patience”

June Barker Memorial Cup

for Best Pantomime

Sodbury Players

“Aladdin”

Gerry Branton Cup

for Best Operatic Production

Weston-super-Mare Operatic Society

“Ragtime”

Councillor’s Cup

for Best Youth Production

Yeovil Youth Theatre

“Cats”

Haslemere Award for Visual Excellence

Yeovil Youth Theatre

“Cats”

Stage Electrics Award

for Technical Achievement

Warminster School

“The Phantom of the Opera”

Noda Award for Best Dramatic Production

Holt Dramatic Society

“The Birthday Party”

Noda South-West Award

for Best Musical Production

Bridgwater Amateur Operatic Society

“Sweeney Todd”

Special Award 2012

for original drama

Colin Astley

for

“The Park Bench”

for

Portishead Players

Special Award 2012

for original drama

Will Simmons

for

“The Birds, The Bees and Therapy”

for

Tiverton Dramatic Society