Menu
National Operatic & Dramatic Association
  • Facebook
  • Twitter

NODA North West Long Service Awards May 2016 - April 2017

10 Year Service Badge: 

Mrs I Melling - Morecambe Amateur Operatic Society

Hayley Dale - Ellesmere Port Musical Theatre Company

Mrs Diane Crompton - Lancaster Red Rose A.O.D.S

Miss Laura Chadwick - Burnley Light Opera Society

Mrs Sarah Kirk - Urmston Musical Theatre

Miss Megan Collier - Urmston Musical Theatre

Mrs Sandra Preston - Birkenhead Operatic Society Trust

Miss Sarah Preston - Birkenhead Operatic Society Trust

Mrs Carole Jones - Shavington Village Festival Committee

Miss Megan Sheer - Shavington Village Festival Committee

Mrs Anthea Herd - Clitheroe Parish Church AODS

Mr Bill Dutton - The Three Towns Operatic Society

Mr Dave Campbell - Romiley Operatic Society

Mrs Sue Elliott - Romiley Operatic Society

Mr Neville Hartley - Blackburn G & S Society

 

15 Year Service Badge: 

Mrs Veronica Gerrish - Walney Junior Amateur Operatic Society

Mrs Valerie Henderson - Walney Junior Amateur Operatic Society

Mrs Tracy Abbott - Knutsford Musical Theatre Company

Mr Richard Gaffney - Urmston Musical Theatre

Miss Alice Haslam - Urmston Musical Theatre

Miss Maxine Holt - Urmston Musical Theatre

Mrs Barbara Haslam - Urmston Musical Theatre

Mrs Maureen Halliday - Urmston Musical Theatre

Miss Rachel Hadzik - Shavington Village Festival Committee

Chandra Williams - Shavington Village Festival Committee

 

20 year Service Badge:

Andrew Nickson - Ellesmere Port Musical Theatre Company

Mrs Hilary Yates - Congleton Musical Theatre

Mr Chris Sheard - Congleton Musical Theatre

 

25 Year Service Medal: 

Mrs Mary Bray - Walney Junior Amateur Operatic Society

Mrs Jennifer Lord - Walney Junior Amateur Operatic Society

Mrs Clare Rigg - Walney Junior Amateur Operatic Society

Debbie Devereux-Roberts - Ellesmere Port Musical Theatre Company

Mrs Vicki Wilson - Walmsley Church Amateur Operatic & Dramatic Society

Mrs Pamela Newman - Morecambe Warblers AOS

Mrs Jackie Kay - Whitefield AOS

Mr S Heptinstall - The Three Towns Operatic Society

Mrs S Heptinstall - The Three Towns Operatic Society

Mrs Susan Wilkin - Blackburn Musical Theatre Company

Mrs Nicola Dickenson - Blackburn Musical Theatre Company

Mr Martin Craig - Barrow Operatic and Dramatic Society

Mr Ian Dean-Boardman - S.S. Simon & Jude's ADS

 

30 Year Service Bar:

Mrs Clare Rigg - Walney Junior Amateur Operatic Society

Vivian Hilton - The Three Towns Operatic Society

Tony Meehans - The Three Towns Operatic Society

Mr Martin Craig - Barrow Operatic and Dramatic Society

 

35 Year Service Bar:

Mr John Chadwick - Blackburn Gilbert & Sullivan Society

Mrs Clare Rigg - Walney Amateur Operatic Society

Mr Neil Townsend - Preston Musical Comedy Society

Mr Peter Joseph Johnson - Acton Amateur Operatic Society

Mrs Yvonne Kent - Lancaster Red Rose A.O.D.S

Mrs Anita Partridge - Urmston Musical Theatre

Mr John Partridge - Urmston Musical Theatre

Julia Bromley - Blackburn Musical Theatre Company

Mr Martin Craig - Barrow Operatic and Dramatic Society

 

40 Year Service Bar:

Mr Philip Mawson - Blackburn Gilbert & Sullivan Society

Mrs Clare Rigg - Walney Junior Amateur Operatic Society

Christine Spencer - Pendle Hippodrome Theatre Company

Carole Anne Brooks - Walmsley Church AODS

Mrs June Partington - Blackburn Gilbert & Sullivan Society

Susan Fry - Blackburn Musical Theatre Company

Miss Julie Hopkinson - Blackburn Musical Theatre Company

 

45 Year Service Bar:

Mr Robert Crawford Foster - Acton Amateur Operatic Society

Mrs Sonia Crawford - Workington Amateur Operatic Society

Mrs Pamela Darke - Urmston Musical Theatre

Mrs Doreen Cockshott - Urmston Musical Theatre

Mrs Jill Baker - Grange Amateur Operatic Society

Mr Steven Low - Grange Amateur Operatic Society

 

50 Year Service Medal:

Mr Ken West - The Three Towns Operatic Society

Mrs Margaret Doherty - Lancaster Red Rose A.O.D.S

Mrs Lyn Deakin - Congleton Musical Theatre

Mrs Maureen Elliott - Lancaster Red Rose A.O.D.S

Mrs Enid Magenty - The Three Towns Operatic Society

Mr Terry Davies - Chrysanthemums Panto

Mrs Anne Whaite -St Philips AODS

Mrs June Wright - St Philips AODS

 

55 Year Service Bar:

Mr Colin Magenty - The Three Towns Operatic Society

Mr James Unsworth - The Operetta Company

Lorna Slinger - Blackburn Musical Theatre Company

 

60 Year Service Bar:

Gordon Bustard - The Three Towns Operatic Society

Mrs Christine Crosby - Acton Amateur Operatic Society

Mrs Gwen Tweddle - Workington Amateur Operatic Society

Mrs Alberta Armstrong - Workington Amateur Operatic Society

Mrs Cynthia Morris - Burnley Light Opera Society

Mr Keith Greenwood - Heywood Amateur Operatic & Dramatic Society

Mrs Aileen Greenwood - Heywood Amateur Operatic & Dramatic Society

Mrs Angela Hall - Heywood Amateur Operatic & Dramatic Society

Mina Kirkbright - St Philips AODS

 

65 Year Service Bar:

Mrs Sheila Williams - Acton Amateur Operatic Society

Mr Raymund McHugh - Workington Amateur Operatic Society

 

Commendation:

Mrs Jennifer Lomax  - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Mrs Lisa Manley  -  Pendle Hippodrome Youth Theatre

 

Youth Award: 

Mollie Thompson - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Brogan Riley - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Harley Horsfall - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Jake Cordeaux - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Lydia Hunt - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Ella Thompson - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Rosie McQuillan - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Olivia Humpage - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Paige Brett - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Emilie Chadwick - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Grace Hall - Pendle Hippodrome Youth Theatre

James Holt - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Olivia Riley - Pendle Hippodrome Youth Theatre

Becca Milligan - Workington Amateur Operatic Society

Nathan Little - Workington Amateur Operatic Society

Owen O'Donnell - Workington Amateur Operatic Society

Sophie Mills - Workington Amateur Operatic Society

Bethany Mossop - Workington Amateur Operatic Society

Jack McNicholas - Workington Amateur Operatic Society

Annalise Young Husband-Mawson - Workington Amateur Operatic Society

Andrew White - Workington Amateur Operatic Society

Megan Stevens - Workington Amateur Operatic Society

Emelia Austin - Workington Amateur Operatic Society

Annabelle Jones - Workington Amateur Operatic Society

Emily Mason - Knutsford Musical  Theatre Company (Junior Section)

Toby Abbott - Knutsford Musical  Theatre Company (Junior Section)

Madeline Harbisher - Centre Stage Youth Theatre Company

Mia Millward - Centre Stage Youth Theatre Company

Molly Cooper - Centre Stage Youth Theatre Company

Millie Beard - Centre Stage Youth Theatre Company

Georgia Ogden - Centre Stage Youth Theatre Company

Rebekah Davies - Centre Stage Youth Theatre Company

Paris Hamilton - Centre Stage Youth Theatre Company

Olivia Povey - Centre Stage Youth Theatre Company

Gabrielle Pickin - Centre Stage Youth Theatre Company

Francesca Morris - Centre Stage Youth Theatre Company

Jamie Goff - Centre Stage Youth Theatre Company

Hugh Cotton - Centre Stage Youth Theatre Company

Cory Evans - Centre Stage Youth Theatre Company

Charlie Cronin - Centre Stage Youth Theatre Company

Maddie Gibson - Shavington Village Festival Committee

Maisie Harding - Shavington Village Festival Committee